24-10-2018 11:21 2988
Ջինիի գործակիցը, որը հանդիսանում է հասարակության շերտավորման վիճակագրական ցուցանիշը և հիմնված է սպառման վրա, Հայաստանին շնորհել է անհավասարության չափավոր մակարդակ, նշվում է Համաշխարհային բանկի «Հարավային Կովկասի անհավասար հնարավորությունները» զեկույցում:
Ըստ զեկույցի, մինչդեռ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում անհավասարության առումով գերիշխում է որոշակի ոչ միատարրությունը, Ջինի գործակցի`0.25-ից մինչև 0.45-ի տիրույթում: 15 տարիների ընթացքում Վրաստանում չի նկատվել ցուցանիշի որևէ վատթարացում, իսկ Հայաստանում Ջինիի գործակիցը տատանվում է 0,30-ից մինչև 0,35 տիրույթում:
Նշվում է, որ նոյեմբերի 2017-ի դրությամբ Հայաստանում և Վրաստանում եկամուտների անհավասարությունը զգալիորեն ցածր է, հիմնականում միջին և ցածր եկամուտ ունեցող 30 երկրների շրջանում: Օրինակ, վերջնական եկամտի համար հաշվարկված և կենսաթոշակային վճարումները որպես հետաձգված վճարում դիտորկվող Ջինիի գործակիցները Հայաստանում և Վրաստանում համապատասխանաբար կազմել է`0.36 և 0.38, ինչը զգալիորեն ցածր է 30 երկրների միջինից, որը կազմում է 0.41:
Ավելին, ինչպես նշվում է զեկույցում, քաղաքացիների կողմից գույքային անհավասարության ընկալումը հաճախ ավելի կարևոր է, քան իրերի փաստացի վիճակը, քանի որ ընկալումն ավելի սերտորեն է կապված արդյունավետ քաղաքական գործողությունների հետ, ինչպիսիք են`քվեարկությունը, վարքագիծը կամ պետական քաղաքականությունը: Արդյունքում, չնայած բավականին անկայուն միտումներին, հասկացությունը, որ անհավասարությունն ընդլայնվում է, բավական տարածված է Հայաստանի և Վրաստանի բնակիչների շրջանում:
Հայաստանում հարցվածների ավելի քան 75% -ը, իսկ Վրաստանում`60% -ը կարծում են, որ անհավասարությունն ընդլայնվում է: Հայաստանը տարբերվում է նրանով, որ բնակչության 80%-ը գտնում է, որ հարուստների և աղքատների միջև ընկած տարբերությունը պետք է վերացվի, ինչը տարածաշրջանում ամենաբարձրներից է, իսկ Վրաստանը տարածաշրջանի այն երկրների շարքում է, որտեղ նույն կարծիքն ունի բնակչության համեմատաբար փոքր մասը:
Փորձագետների կարծիքով, բնակչության նման մոտեցումը կապված է որոշակի դժվարությունների հետ, կապված մարդկանց հնարավորությունների անհավասարության հետ, ինչպես նաև ռեսուրսների բաշխման ցածր թափանցիկության հետ, ինչը մեծացնում է մարդկանց շրջանում դժգոհության աստիճանը: Հայաստանում այս հարցն առավել սուր է դրված, ընդ որում, ոչ այնքան աղքատների և հարուստների միջև, որքան աղքատ և միջին դասերի, ինչպես նաև աղքատների և օլիգարխների միջև հսկայական տարբերության միջև, որը 1990-ականների սկզբին, անվերահսկելի սեփականաշնորհման և այլ ապօրինի ճանապարհներով կուտակել են աներևակայելի մեծ հարստություն: Այսպիսով, ըստ փորձագետների, «փլուզվեց սոցիալական պայմանագիրը», և բնակչության մեծ մասը հասկացավ, որ բախվել է մրցակցային և ոչ պատշաճ կարգավորում ունեցող շուկաների անհավասար մատչելիության հետ կապված խնդիրներին: Սա գործընթաց է, երբ նույնիսկ լավ կրթությունը և զգալի ջանքերը չեն նպաստում բարօրության աճին:

Коэффициент Джини, который является статистическим показателем стратификации общества и основан на потреблении, дал Армении умеренный уровень неравенства, говорится в докладе Всемирного банка «Неравные возможности на Южном Кавказе».
Согласно докладу, в Восточной Европе и Центральной Азии существует некоторая неопределенность в неравенстве, с коэффициентом Джини от 0,25 до 0,45. В Грузии не наблюдалось ухудшения индекса в течение 15 лет, а коэффициент Джини в Армении колеблется от 0,30 до 0,35.
Отмечается, что неравенство доходов в Армении и Грузии по состоянию на ноябрь 2017 года значительно ниже, в основном среди 30 стран с низким и средним уровнем доходов. Например, коэффициенты Джини, рассчитанные для окончательного дохода и пенсионных выплат, как отсроченные платежи в Армении и Грузии, составили соответственно 0,36 и 0,38, что значительно ниже среднего показателя 30 стран, где последний составляет 0,41.
Более того, как отмечается в докладе, восприятие имущественного неравенства гражданами зачастую более важно, чем фактическое положение дел, поскольку восприятие тесно связано с эффективными политическими действиями, такими как голосование, поведение или государственная политика. В результате, несмотря на довольно нестабильные тенденции, восприятие того, что неравенство растет, широко распространено среди населения Армении и Грузии.
Более 75% респондентов в Армении и 60% в Грузии считают, что неравенство расширяется. Армения отличается тем, что 80% населения считают, что разница между богатыми и бедными должна быть устранена, что является одним из самых высоких в регионе, а Грузия входит в число стран региона, где относительно небольшая часть населения придерживается того же мнения.
Эксперты считают, что такой подход населения связан с некоторыми трудностями, связанными с неравенством возможностей для людей, а также низкой прозрачностью распределения ресурсов, что увеличивает недовольство людей. В Армении этот вопрос является самым острым, не столько между бедными и богатыми, сколько между бедными и средними классами, а также бедными и олигархами, которые в начале 1990-х годов накопили невероятные богатства путём неконтролируемой приватизации и другими незаконными средствами. Таким образом, по мнению экспертов, «социальный контракт рухнул», и большая часть населения осознала, что столкнулась с проблемами с неравным доступом к конкурентным и ненадлежащим образом регулируемым рынкам. Это процесс, когда даже хорошее образование и значительные усилия не способствуют благополучию.