24-10-2018 11:21 2988
Ջինիի գործակիցը, որը հանդիսանում է հասարակության շերտավորման վիճակագրական ցուցանիշը և հիմնված է սպառման վրա, Հայաստանին շնորհել է անհավասարության չափավոր մակարդակ, նշվում է Համաշխարհային բանկի «Հարավային Կովկասի անհավասար հնարավորությունները» զեկույցում:
Ըստ զեկույցի, մինչդեռ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում անհավասարության առումով գերիշխում է որոշակի ոչ միատարրությունը, Ջինի գործակցի`0.25-ից մինչև 0.45-ի տիրույթում: 15 տարիների ընթացքում Վրաստանում չի նկատվել ցուցանիշի որևէ վատթարացում, իսկ Հայաստանում Ջինիի գործակիցը տատանվում է 0,30-ից մինչև 0,35 տիրույթում:
Նշվում է, որ նոյեմբերի 2017-ի դրությամբ Հայաստանում և Վրաստանում եկամուտների անհավասարությունը զգալիորեն ցածր է, հիմնականում միջին և ցածր եկամուտ ունեցող 30 երկրների շրջանում: Օրինակ, վերջնական եկամտի համար հաշվարկված և կենսաթոշակային վճարումները որպես հետաձգված վճարում դիտորկվող Ջինիի գործակիցները Հայաստանում և Վրաստանում համապատասխանաբար կազմել է`0.36 և 0.38, ինչը զգալիորեն ցածր է 30 երկրների միջինից, որը կազմում է 0.41:
Ավելին, ինչպես նշվում է զեկույցում, քաղաքացիների կողմից գույքային անհավասարության ընկալումը հաճախ ավելի կարևոր է, քան իրերի փաստացի վիճակը, քանի որ ընկալումն ավելի սերտորեն է կապված արդյունավետ քաղաքական գործողությունների հետ, ինչպիսիք են`քվեարկությունը, վարքագիծը կամ պետական քաղաքականությունը: Արդյունքում, չնայած բավականին անկայուն միտումներին, հասկացությունը, որ անհավասարությունն ընդլայնվում է, բավական տարածված է Հայաստանի և Վրաստանի բնակիչների շրջանում:
Հայաստանում հարցվածների ավելի քան 75% -ը, իսկ Վրաստանում`60% -ը կարծում են, որ անհավասարությունն ընդլայնվում է: Հայաստանը տարբերվում է նրանով, որ բնակչության 80%-ը գտնում է, որ հարուստների և աղքատների միջև ընկած տարբերությունը պետք է վերացվի, ինչը տարածաշրջանում ամենաբարձրներից է, իսկ Վրաստանը տարածաշրջանի այն երկրների շարքում է, որտեղ նույն կարծիքն ունի բնակչության համեմատաբար փոքր մասը:
Փորձագետների կարծիքով, բնակչության նման մոտեցումը կապված է որոշակի դժվարությունների հետ, կապված մարդկանց հնարավորությունների անհավասարության հետ, ինչպես նաև ռեսուրսների բաշխման ցածր թափանցիկության հետ, ինչը մեծացնում է մարդկանց շրջանում դժգոհության աստիճանը: Հայաստանում այս հարցն առավել սուր է դրված, ընդ որում, ոչ այնքան աղքատների և հարուստների միջև, որքան աղքատ և միջին դասերի, ինչպես նաև աղքատների և օլիգարխների միջև հսկայական տարբերության միջև, որը 1990-ականների սկզբին, անվերահսկելի սեփականաշնորհման և այլ ապօրինի ճանապարհներով կուտակել են աներևակայելի մեծ հարստություն: Այսպիսով, ըստ փորձագետների, «փլուզվեց սոցիալական պայմանագիրը», և բնակչության մեծ մասը հասկացավ, որ բախվել է մրցակցային և ոչ պատշաճ կարգավորում ունեցող շուկաների անհավասար մատչելիության հետ կապված խնդիրներին: Սա գործընթաց է, երբ նույնիսկ լավ կրթությունը և զգալի ջանքերը չեն նպաստում բարօրության աճին:

24-10-2018 11:21 2989
The Gini coefficient, which is the statistical indicator of the stratification of society and is based on consumption, has given Armenia a moderate level of inequality, says the World Bank's “Unequal Capabilities in the South Caucasus” report.
According to the report, while in Eastern Europe and Central Asia, there is some uncertainty in inequality between the Gini coefficient of 0,25 and 0,45. No deterioration in the index was observed in Georgia for 15 years, and the Gini coefficient in Armenia fluctuates from 0,30 to 0,35.
It is noted that income inequality in Armenia and Georgia as of November 2017 is considerably lower, mainly among 30 middle and low income countries. For example, Gini coefficients, calculated for final income and retirement pensions in Armenia and Georgia, were 0,36 and 0,38 respectively, which is significantly lower than the average of 30 countries, which is 0,41.
Moreover, as stated in the report, perception of property inequality by citizens is often more important than actual state of affairs as perceptions are closely related to effective political actions, such as voting, behavior or public policy. As a result, despite the rather unstable trends, the perception that inequality is growing is widespread among the population of Armenia and Georgia.
More than 75% of respondents in Armenia and 60% in Georgia think that inequality is widening. Armenia differs with the fact that 80% of the population finds that the difference between the rich and the poor should be eliminated, which is one of the highest in the region, and Georgia is among the countries in the region where the same opinion is relatively small.
Experts believe that such an approach of the population is associated with some difficulties with regard to the inequality of people’s opportunities, as well as the low transparency of resources distribution, which increases the dissatisfaction among people. In Armenia, this question is most acute, not so much between the poor and the rich, but there is a huge gap between the poor and the middle classes as well as the poor and oligarchs who, in the early 1990s, accumulated an incredibly large number of uncontrolled privatizations and other illegal ways wealth. Thus, according to experts, "the social contract collapsed" and most of the population realized that they had encountered problems with unequal access to competitive and improperly regulated markets. This is a process where even good education and significant efforts do not contribute to the well-being.