26-10-2018 12:20 2138
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ և ֆինանսատնտեսական բլոկը ներկայացնող ՀՀ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տնտեսության մեջ առկա միտումները, ընթացիկ տնտեսական իրավիճակը, հնարավոր կանխատեսումները և զարգացման հեռանկարները:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած՝ 9 ամսվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները. տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 6.5 տոկոս, որն ավելի բարձր է 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ արձանագրված՝ 5.8 տոկոս ցուցանիշից, իսկ արտահանման ոլորտում արձանագրվել է 11.5 տոկոս աճ: Արդյունաբերության ոլորտում արձանագրվել է նպատակադրվածին բավական մոտ ցուցանիշ՝ 4 տոկոս ծրագրված 5 տոկոսի փոխարեն, շինարարության ոլորտում՝ 7.6 տոկոս՝ ծրագրված 6.1 տոկոսի փոխարեն, ծառայությունների ոլորտում՝ 19.1 տոկոս՝ ծրագրված 8 տոկոսի փոխարեն:
Տ.Խաչատրյանը զեկուցել է, որ առավել խոշոր 275 արդյունաբերական ձեռնարկությունների արտադրական տվյալների մոնիթորինգի արդյունքում 9 ամսվա հանրագումարով թողարկվել է 875 մլրդ դրամի արտադրանք, որն անվանական արժեքով հավասար է 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի արտադրանքին: Դիտարկվել են տնտեսական ցուցանիշների վրա առավել մեծ ազդեցություն ունեցող ոլորտները՝ լեռնահանքային արդյունաբերություն, կոնյակագործություն և մետաղների ձուլում: Մնացած ձեռնարկությունները, որոնք թողարկում են արդյունաբերական արտադրանքի 30 տոկոսը և գործում են տեքստիլ արդյունաբերության, դեղագործության, սննդի վերամշակման և այլ ոլորտներում, արձանագրել են մոտ 30 տոկոսով արդյունաբերական արտադրանքի աճ:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել է 2018 թ. 9 ամսվա կտրվածքով հարկերի հավաքագրման ուղղությամբ արձանագրված միջանկյալ ցուցանիշների մասին՝ նշելով, որ 2018 թ. համար նախանշված ծրագրային ցուցանիշները մինչև տարեվերջ կապահովվեն:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ներկայացնելով գնաճի ցուցանիշները, նշել է, որ 2017 թ. համեմատ ցուցանիշները դրական են, և կանխատեսվում է, որ ԿԲ այսօրվա ունեցած գործիքակազմով տարին կամփոփվի 3,3-3,5 տոկոս, հնարավոր է՝ նաև 3 տոկոս գնաճի շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ կանխատեսված 4 և ավելի բարձր տոկոսին գնաճը չի հասնի: Անդրադառնալով բանկային համակարգի զարգացմանը՝ ԿԲ նախագահը նշել է, որ ավելանում է վարկավորումը. տարեսկզբից հիփոթեկային վարկերի ծավալն աճել է 10,5 տոկոսով՝ 22 մլրդ դրամով, ընդհանուր ծավալն այս պահին կազմում է 231 մլրդ դրամ: Բիզնես վարկերի ծավալում հիմնականում աճել են արդյունաբերությանը և գյուղատնտեսությանը տրամադրվող վարկերը: Արթուր Ջավադյանը նաև տեղեկացրել է, որ մի քանի օր առաջ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ ստորագրվել է նոր պայմանագիր՝ 50 մլն եվրոյի չափով, որը չի կանխատեսում պետական բյուջեի երաշխիք և ուղղվելու է արտահանման խթանմանը, զբոսաշրջությանը և գյուղատնտեսությանը:
Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցվել է նաև ՀՀ տնտեսությունում և մասնավորապես, ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող խոշոր ներդրումային ծրագրերի ընթացքի մասին:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում արծարծվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին տնտեսության կառուցվածքային փոփոխություններին, բյուջետային ծախսերին, ոլորտային բարեփոխումներին, ընթացիկ ներդրումային ծրագրերին, հարկային բարեփոխումներին և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները, հանձնարարել է պատասխանատուներին ևս մեկ անգամ անդրադառնալ խոշոր ծրագրերի արդյունավետությանը, մասնավորապես ճանապարհաշինական, էներգետիկ, ջրային ենթակառուցվածքների և կոշտ թափոնների կառավարման ոլորտներում՝ հետագա անելիքները հստակեցնելու, ինչպես նաև զարգացման նոր ծրագրեր մշակելու համար:

26-10-2018 12:20 2123
Под руководством действующего премьер-министра Никола Пашиняна состоялась встреча с участием представителей Министерства финансов РА, на которой обсуждались тенденции в экономике Армении, текущая экономическая ситуация, возможные прогнозы и перспективы развития.
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян представил 9-месячные макроэкономические показатели, опубликованные Статистическим комитетом РА. Индекс экономической активности составил 6,5%, что выше, чем за тот же период 2017- 5,8%, и был отмечен рост экспортного сектора на 11,5%. В промышленности зарегистрирован рост на 4% вместо запланированных 5%, в строительном секторе - 7,6%, вместо запланированных 6,1%, и в сфере услуг - 19,1% вместо запланированных 8%.
Т. Хачатрян сообщил, что в результате мониторинга производственных данных 275 промышленных предприятий в течение 9 месяцев была выпущена продукция на 875 млрд. драмов, что равно номинальной стоимости товаров, произведенных за тот же период 2017 года. Наблюдались наиболее влиятельные секторы экономики: добыча полезных ископаемых, производство коньяка и литье металлов. Другие предприятия, производящие 30% промышленной продукции и работающие в текстильной промышленности, фармацевтической промышленности, пищевой промышленности и других отраслях промышленности, зарегистрировали рост промышленного производства около 30%.
Глава КГД Давид Ананян доложил Николу Пашиняну об итогах 2018 года. Говоря о промежуточных показателях, зафиксированных за 9 месяцев по сбору налогов, он отметил, что программные индексы, запланированные на 2018 год, будут обеспечены до конца года.
Председатель Центрального банка Армении (ЦБА) Артур Джавадян, представляя данные по инфляции, сказал, что показатели были положительными по сравнению с 2017 годом, и прогнозируется, что ЦБ подведет итоги года с 3,3-3,5%, возможно, 3% -ной инфляцией, что означает, что этот показатель не достигнет прогнозируемой инфляции -4% и выше. Касаясь развития банковской системы, председатель ЦБ отметил, что кредитование растет. С начала года объем ипотечных кредитов увеличился на 10,5% или 22 млрд. драмов, составив 231 млрд. драмов. В бизнес-кредитах увеличились главным образом кредиты для промышленности и сельского хозяйства. Артур Джавадян также сообщил, что несколько дней назад было подписано новое соглашение с Европейским инвестиционным банком в размере 50 миллионов евро, которое не предусматривает гарантию государственного бюджета и будет направлено на продвижение экспорта, туризма и сельского хозяйства.
Никол Пашинян был также проинформирован о процессе масштабных инвестиционных программ в экономике Армении и, в частности, в сфере инфраструктур.
В ходе обмена мнениями был затронут ряд вопросов, связанных со структурными изменениями в экономике, бюджетными расходами, отраслевыми реформами, текущими инвестиционными проектами, налоговыми реформами и т. д.
Никол Пашинян, подводя итоги консультаций, поручил ответственным лицам еще раз рассмотреть эффективность крупных программ, в частности в области дорожного строительства, энергетики, водной инфраструктуры и управления твердыми отходами, уточнить планы на будущее и разработать новые программы развития.