26-10-2018 12:20 2138
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ և ֆինանսատնտեսական բլոկը ներկայացնող ՀՀ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տնտեսության մեջ առկա միտումները, ընթացիկ տնտեսական իրավիճակը, հնարավոր կանխատեսումները և զարգացման հեռանկարները:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած՝ 9 ամսվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները. տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 6.5 տոկոս, որն ավելի բարձր է 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ արձանագրված՝ 5.8 տոկոս ցուցանիշից, իսկ արտահանման ոլորտում արձանագրվել է 11.5 տոկոս աճ: Արդյունաբերության ոլորտում արձանագրվել է նպատակադրվածին բավական մոտ ցուցանիշ՝ 4 տոկոս ծրագրված 5 տոկոսի փոխարեն, շինարարության ոլորտում՝ 7.6 տոկոս՝ ծրագրված 6.1 տոկոսի փոխարեն, ծառայությունների ոլորտում՝ 19.1 տոկոս՝ ծրագրված 8 տոկոսի փոխարեն:
Տ.Խաչատրյանը զեկուցել է, որ առավել խոշոր 275 արդյունաբերական ձեռնարկությունների արտադրական տվյալների մոնիթորինգի արդյունքում 9 ամսվա հանրագումարով թողարկվել է 875 մլրդ դրամի արտադրանք, որն անվանական արժեքով հավասար է 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի արտադրանքին: Դիտարկվել են տնտեսական ցուցանիշների վրա առավել մեծ ազդեցություն ունեցող ոլորտները՝ լեռնահանքային արդյունաբերություն, կոնյակագործություն և մետաղների ձուլում: Մնացած ձեռնարկությունները, որոնք թողարկում են արդյունաբերական արտադրանքի 30 տոկոսը և գործում են տեքստիլ արդյունաբերության, դեղագործության, սննդի վերամշակման և այլ ոլորտներում, արձանագրել են մոտ 30 տոկոսով արդյունաբերական արտադրանքի աճ:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել է 2018 թ. 9 ամսվա կտրվածքով հարկերի հավաքագրման ուղղությամբ արձանագրված միջանկյալ ցուցանիշների մասին՝ նշելով, որ 2018 թ. համար նախանշված ծրագրային ցուցանիշները մինչև տարեվերջ կապահովվեն:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ներկայացնելով գնաճի ցուցանիշները, նշել է, որ 2017 թ. համեմատ ցուցանիշները դրական են, և կանխատեսվում է, որ ԿԲ այսօրվա ունեցած գործիքակազմով տարին կամփոփվի 3,3-3,5 տոկոս, հնարավոր է՝ նաև 3 տոկոս գնաճի շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ կանխատեսված 4 և ավելի բարձր տոկոսին գնաճը չի հասնի: Անդրադառնալով բանկային համակարգի զարգացմանը՝ ԿԲ նախագահը նշել է, որ ավելանում է վարկավորումը. տարեսկզբից հիփոթեկային վարկերի ծավալն աճել է 10,5 տոկոսով՝ 22 մլրդ դրամով, ընդհանուր ծավալն այս պահին կազմում է 231 մլրդ դրամ: Բիզնես վարկերի ծավալում հիմնականում աճել են արդյունաբերությանը և գյուղատնտեսությանը տրամադրվող վարկերը: Արթուր Ջավադյանը նաև տեղեկացրել է, որ մի քանի օր առաջ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ ստորագրվել է նոր պայմանագիր՝ 50 մլն եվրոյի չափով, որը չի կանխատեսում պետական բյուջեի երաշխիք և ուղղվելու է արտահանման խթանմանը, զբոսաշրջությանը և գյուղատնտեսությանը:
Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցվել է նաև ՀՀ տնտեսությունում և մասնավորապես, ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող խոշոր ներդրումային ծրագրերի ընթացքի մասին:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում արծարծվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին տնտեսության կառուցվածքային փոփոխություններին, բյուջետային ծախսերին, ոլորտային բարեփոխումներին, ընթացիկ ներդրումային ծրագրերին, հարկային բարեփոխումներին և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները, հանձնարարել է պատասխանատուներին ևս մեկ անգամ անդրադառնալ խոշոր ծրագրերի արդյունավետությանը, մասնավորապես ճանապարհաշինական, էներգետիկ, ջրային ենթակառուցվածքների և կոշտ թափոնների կառավարման ոլորտներում՝ հետագա անելիքները հստակեցնելու, ինչպես նաև զարգացման նոր ծրագրեր մշակելու համար:

26-10-2018 12:20 2122
Under the leadership of the acting prime minister Nikol Pashinyan, a meeting was held with the participation of representatives of the RA Ministry of Finance, which discussed trends in Armenian economy, current economic situation, possible forecasts and development prospects.
Acting Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan presented the 9-month macroeconomic indices published by the RA Statistical Committee. economic activity index was 6.5%, which was higher than inthe same period of 2017- 5.8% , and was registered 11.5% growth in the export sector. In the industry was registered 4% growth instead of planned 5%, in the construction sector - 7.6%, instead of planned 6.1%, services - 19.1% instead of planned 8%.
T. Khachatryan reported that as a result of the monitoring of the production data of 275 industrial enterprises, 875 billion drams worth AMD output was issued during 9 months, which is equal to the nominal value of goods produced during the same period of 2017. The most influential sectors of the economy- mining, brandy making and metal casting were observed. Other enterprises that produce 30% of industrial output and operate in the textile industry, pharmaceuticals, food processing and other industries have recorded an increase of about 30% of industrial output.
The head of the SRC Davit Ananyan reported to Nikol Pashinyan about the results of 2018. Speaking about the interim indicators recorded for 9 months of tax collection, he noted that the program indices planned for 2018 will be provided by the end of the year.
Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan, presenting inflation figures, said that the indicators were positive compared to 2017, and it is projected that CB will sum up the year with 3.3-3.5%, possibly 3% inflation, which means that it will not reach the forecasted inflation -4% and above. Touching upon the development of the banking system, the CB Chairman noted that crediting is increasing. From the beginning of the year the volume of mortgage loans increased by 10.5% or 22 billion drams, totaling 231 billion drams. Loans to industry and agriculture have increased mainly in business loans. Artur Javadyan also informed that a few days ago a new agreement with the European Investment Bank was signed in the amount of 50 million euros, which does not predict the state budget guarantee and will be directed to the promotion of export, tourism and agriculture.
Nikol Pashinyan was also informed about the process of large-scale investment programs in the Armenian economy and in particular in infrastructure.
During the exchange of views, a number of issues related to structural changes in the economy, budgetary spending, sectoral reforms, current investment projects, tax reforms, etc. were touched upon.
Nikol Pashinyan, summing up the results of the consultation, instructed the responsible persons to once again address the effectiveness of major programs, particularly in road construction, energy, water infrastructure and solid waste management, to clarify future plans and develop new development programs.ж