«Արցախ Րութս ինվեսթմենթ» ներդրումային ընկերությունը Քաշաթաղում նախատեսում է նոր տներ կառուցել: Առաջարկ է եղել, այդ բնակելի հատվածն անվանվի «Սիդնեյ» թաղամաս, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է ընկերության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վահան Գասարջյանը։
«Ներդրումային ընկերությունն իր ծրագրերն ընդլայնելու համար աշխատում է տարբեր երկրների ներդրողների հետ: Այս անգամ՝ աշխատելով Սիդնեյի մեր հայրենակիցների հետ, նրանց կողմից որոշում կայացվեց ներդրումներ կատարել Արցախում: Քանի որ բնակարանաշինության ծրագիրը կյանքի է կոչվելու ավստրալահայության միջոցներով, հետևաբար առաջարկ կա թաղամասը անվանել «Սիդնեյ»,- ասաց Վահան Գասարջյանը: Շուտով հոգաբարձուների խորհրդին կներկայացվեն Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո բնակավայրի 20 և Քարվաճառ քաղաքի շուրջ 40 բնակարանների կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը:
«Մենք այս ընթացքում գործունեություն ենք ծավալել Քաշաթաղում, Շահումյանում: Ներդրումներ են կատարվել գյուղատնտեսության, բնակարանաշինության ոլորտներում: Արդյունքները գոհացուցիչ են, բավական աշխուժություն է մտցվել այդ թաղամասերում: Որոշներն այդ գումարներով նոր գյուղատնտեսական ծրագրեր են սկսում, որոշները եղածը ընդլայնում: Տների կառուցումն էլ նպաստում է տեղի բնակիչների թվի ավելացմանը: Արդեն բնակվողներ կան Սիրիայից, Լիբանանից»,-ասաց Վահան Գասարջյանը: Նոր կառուցվող տները լինելու են 2 կամ 3 սենյականոցներ: Տրամադրվելու են բազմազավակ ընտանիքներին, ազատամարտիկներին, նրանց, ովքեր Արցախ են տեղափոխվում բնակվելու համար, և այլն:
Վահան Գասարջյանն ընդգծեց, որ «Արցախ Րութս ինվեսթմենթ»-ը մի հարթակ է, որի միջոցով տարբեր երկրներից ցանկացողները ներդրումներ են կատարում Արցախում: Ներդրումային ճանապարհով նպաստում են, որ մարդիկ գան Արցախ բնակվեն, աշխատեն:
«Արցախ Րութս ինվեսթմենթ»-ը տարիներ առաջ իր գործունեությունը սկսել է 12 ներդրողով: Հիմա արդեն ներդրողների թիվը 200-ից անցել է: Հիմնական ներդրողները Լիբանանից են, կան Ֆրանսիայից, արաբական երկրներից, Ավստրալիայից և այլ երկրներից: Առաջիկայում նախատեսում են աշխատել ԱՄՆ-ի, եվրոպական այլ երկրների ուղղությամբ: Ներդրողները գումարներն Արցախի կառավարությանն են տրամադրում մատչելի տոկոսադրույքով: Կառավարությունն էլ իր հերթին որոշ հատվածը սուբսիդավորում է:
«Մեր հիմնական ներդրողները հայ են, նրանք հասկանում են, որ սրանք պարզապես բիզնես ծրագրեր չեն, գումար աշխատելու խնդիր չէ, այլ դրանով Արցախն են ուժեղացնում»,-ասաց նա:
«Արցախ Րութս ինվեսթմենթ»-ը մտադիր է անցկացնել ներդրումային համաժողով ներկայացնելու իր իրականացրած աշխատանքը:

26-10-2018 12:24 2307
Инвестиционная компания «Арцах Рутс Инвестмент» планирует построить новые дома в Кашатаге. Было предложено назвать этот жилой квартал «Сидней», сообщил Арменпресс член Совета попечителей компании Ваган Гасарджян.
«Инвестиционная фирма работает с инвесторами из разных стран для расширения своих проектов. На этот раз, работая с нашими соотечественниками в Сиднее, они решили инвестировать в Арцах. Поскольку программа жилищного строительства будет осуществляться с помощью армян из Австралии, есть предложение назвать этот район «Сидней», сказал Ваган Гасарджян. Вскоре в Попечительский совет будет представлена проектно-сметная документация для строительства около 20 квартир в поселке Агавно и 40 квартир в городе Карвачар Кашатагского района.
«Мы работаем в Кашатаге, Шаумян, инвестировали в сельское хозяйство и жилищное строительство, результаты удовлетворительные, эти районы довольно оживились. Некоторые на эти деньги начинают новые сельскохозяйственные проекты, некоторые- расширяют имеющиеся. Строительство домов также способствует увеличению числа местных жителей. Здесь уже проживают люди из Сирии, Ливана», - сказал Ваган Гасарджян. Недавно построенные дома будут иметь 2 или 3 комнаты. Они будут предоставлены большим семьям, семьям военнослужащих, тем, кто переезжает в Арцах.
Ваган Гасарджян подчеркнул, что «Арцах Рутс Инвестмент» - это платформа, через которую люди из разных стран делают инвестиции в Арцах. Инвестируя, они заставляют людей приезжать в Арцах и работать там.
«Арцах Рутс Инвестмент» начала свою деятельность 12 лет назад. Сейчас число инвесторов превышает 200. В основном инвесторы из Ливана, Франции, арабских стран, Австралии и других стран. В ближайшем будущем они планируют работать с США и другими европейскими странами. Инвесторы предоставляют деньги правительству Арцаха по доступным процентным ставкам. Правительство, в свою очередь, субсидирует некоторую часть.
«Наши основные инвесторы - армяне, они понимают, что это не просто бизнес-проекты, и дело не в зарабатывании денег, а в укреплении Арцаха», - сказал он.