ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը ընդունել է ամերիկահայ գործարար Մայք Բադալյանին, որը հետաքրքրված է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումներ կատարելու հեռանկարով:
Ըստ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի, հանդիպման սկզբում գործարարը տեղեկացրել է, որ ներկայումս ակտիվ գործունեություն է ծավալում Արցախի գինեգործության ոլորտում` արտադրելով «Արբա» գինիներ և Հայաստանում ևս մտադիր է զբաղվել այգեգործությամբ:
Բացի այդ, Մայք Բադալյանը նպատակ ունի իր լիբանանահայ գործընկերոջ հետ կազմակերպել հայկական գյուղմթերքի, մասնավորապես, ձկնաբուծական արտադրանքի արտահանում Լիբանան:
Ողջունելով Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և բիզնեսով զբաղվելու գործարարի հետաքրքրվածությունը` նախարարի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը համառոտ ներկայացրել է գյուղատնտեսության ոլորտի ներդրումային դաշտի ներկա վիճակն ու առավել նպատակահարմար ուղղությունները, այդ թվում` ինտենսիվ այգեգործությունը, ջերմոցային տնտեսությունների հիմնումը, լոգիստիկ կենտրոնների ստեղծումը և այլն:
Տեղեկանալով Հայաստանում ընկուզենու այգիներ հիմնելու հյուրի ցանկության մասին` նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ նմանօրինակ նախաձեռնության իրականացման արդյունքում Կոտայքի մարզի Եղվարդ համայնքում արդեն իսկ հիմնվել են «պեկան» տեսակի ընկուզենու այգիներ, որոնք հայ-լիբանանյան լավագույն համագործակցության օրինակ են հանդիսանում:
Քննարկվել են նաև դեպի Լիբանան հայկական գյուղմթերքի արտահանման արդյունավետ կազմակերպմանը, Հայաստանի ներդրումային քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները` Գեղամ Գևորգյանը պատրաստակամություն է հայտնել հանգամանորեն ուսումնասիրել Հայաստանում ներդրումային յուրաքանչյուր առաջարկ և աջակցել բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված կլինեն մեր երկրում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը:

29-10-2018 11:50 4682
Исполняющий обязанности министра сельского хозяйства РА Гегам Геворкян принял армянского бизнесмена из Америки Майка Бадаляна, который заинтересован в инвестировании в сельскохозяйственный сектор Армении.
По данным Департамента по связям с общественностью Министерства сельского хозяйства РА, в начале встречи предприниматель сообщил, что в настоящее время он активно занимается виноделием в Арцахе, производит вина «Арба», а также собирается заниматься садоводством в Армении.
Кроме того, Майк Бадалян намерен экспортировать армянскую сельскохозяйственную продукцию, в частности рыбную продукцию, со своим ливанским партнером в Ливан.
Приветствуя интерес предпринимателя к инвестициям и ведению бизнеса в Армении, исполняющий обязанности министра Гегам Геворкян кратко представил текущее состояние инвестиционной области и наиболее подходящие направления, в том числе интенсивное садоводство, создание теплиц, создание логистических центров и т. д.
Узнав о желании гостя создать в Армении ореховые сады, исполняющий обязанности министра отметил, что в результате такой инициативы в егвардской общине Котайкской области уже установлены сады орехов «Пекан», что являются хорошим примером армяно-ливанского сотрудничества.
Также обсуждался ряд других вопросов, связанных с эффективной организацией экспорта армянской сельскохозяйственной продукции в Ливан и инвестиционной политикой Армении.
Подводя итоги встречи, Гегам Геворкян выразил готовность тщательно изучить каждое инвестиционное предложение в Армении и поддержать все инициативы, направленные на развитие сельскохозяйственного сектора в нашей стране.