13-11-2018 16:40 5859
2019 թվականի հունվարի 1-ից վերգետնյա տրանսպորտի միջոցով ապրանքի առանց տուրքի ներմուծման նորմերը կրճատվելու են երեք անգամ `այս որոշումն ընդունվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհրդի կողմից:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է նոյեմբերի սկզբին Եվրասիական տնտեսական միության կայքում:
Մինչեւ 2018 թվականը միության երկրներում անձնական օգտագործման համար ապրանքների առանց տուրքի ներմուծման միասնական կանոններ չկաին, նրանք հայտնվել էին նոր ԵԱՏՄ-ի Մաքսային օրենսգրքի հետ միասին: Այժմ, առանց տուրքերի վճարման, դուք կարող եք մեքենայով կամ գնացքով ներմուծել ապրանքներ մինչեւ 1500 եվրո կամ 50 կգ, բայց դեռեւս 2017 թ. դեկտեմբերին, երկրները համաձայնել են նվազեցնել շեմը: Դա պետք է տեղի ունենար աստիճանաբար `2019 թ.-ին` մինչեւ 1000 եվրո, այնուհետեւ 2021 թ-ին նվազեր 250 եվրո եւ այդպես շարունակ: 2021 թ.-ին քաշը պետք է մնար նույնը, 2020 թվականին այն կրճատվեր մինչեւ 35 կգ, մեկ տարի հետո՝ մինչեւ 25 կգ: Սակայն ԵՏՀ-ն որոշեց արագացնել գործընթացը, նորմերը կկրճատվեն մինչեւ 500 եվրո եւ 25 կիլոգրամ արդեն երկու ամսից: Այդ առաջարկը Ռուսաստանինն է, փոխանցում է Դաշնային Մաքսային Ծառայության ներկայացուցիչը:

13-11-2018 16:40 5858
The rates of duty-free import of goods by land transport will be reduced threefold from January 1, 2019 - this decision was made by the Council of the Eurasian Economic Commission (EEC).
The document was published in the beginning of  November on the website of the Eurasian Economic Union.
Until 2018, there were no uniform rules for the duty-free import of goods for personal use in the countries of the Union - they appeared along with the new EAEU Customs Code. Now, without paying duties, you can import goods by car or train for up to 1,500 euros or 50 kg, but as early as December 2017, the countries agreed to lower thresholds. This should have happened gradually: in 2019 - up to 1,000 euros, then a decrease of 250 euros annually and so on to 500 euros in 2021. The weight remained at first the same, in 2020 it was reduced to 35 kg, after a year - to 25 kg. But the EEC decided to speed up the process - the norms will drop to 500 euros and 25 kg in two months. This is Russia's proposal, said the representative of the Federal Customs Service (FCS).