19-11-2018 13:57 4382
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն 2020 թվականից կարող է տրանսֆերտների հարկման մեխանիզմ ներդնել, ինչը ենթադրում է, որ դրսից եկամուտ ստացող քաղաքացին պարտավորվում է այն հայտարարագրել ու 23% եկամտային հարկ վճարել պետությանը: Այս մասին հայտնել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը, հաղորդում է «Ռադիոլուրը»:
Արտագնա աշխատողներին հարկելու մասին օրենսդրական փոփոխություններ քննարկվել են դեռ 2015 թվականին. խոսքն այդ ժամանակ երկրի տարածքից դուրս շինարարական ու շինմոնտաժային աշխատանք կատարող ՀՀ քաղաքացիների երկամտահարկը ՀՀ բյուջե ուղղորդելու մասին էր:
«Հարկը գանձվելու է տարեկան կտրվածքով: Ինքն արդեն պետք է իմանա, որ դրսից գումար է ստացել, դա եկամուտ է, որից պետք է հարկ վճարի: Հիմա ժողովուրդը կարող է մեզ քննադատել, ասել՝ տարիներ շարունակ մեր հարևանը, բարեկամը կամ ամուսինը խոպանում գումար է վաստակել և ուղարկել, որը չի հարկվել: Այո, այդ գումարը, որը նա վաստակել, ուղարկել է, պետք է որպես եկամուտ հայտարարագրվի, ու դրա հասանելիքը պետք է պետությունը ստանա: Եթե անձը, որն այդ եկամուտը ստացել է, դրսում արդեն հարկվել է, ապա պետք է մեզ ներկայացվեն տեղեկանքները, մենք հաշվի պետք է առնենք այդ հարկը, հանենք տարբերությունը և ապա հարկենք մեր օրենքով», - նշել է Անանյանը:
2017-ին Հայաստան է մտել $1.756 մլրդ տրանսֆերտ: 2017-ին ՀՀ ՀՆԱ ֆիզիկական ծավալը $11.6 մլրդ դոլար էր՝ տրանսֆերտների գրանցված ծավալից մոտ 10 անգամ ավելի: Այսինքն՝ միայն տրանսֆերտների հարկմամբ ՊԵԿ-ը նախատեսում է կտրուկ ավելացնել բյուջեի մուտքերը:

19-11-2018 13:57 4202
The State Revenue Committee of the Republic of Armenia may introduce a mechanism for taxation of remittances from 2020, which implies that a citizen receiving income from abroad will be obliged to declare it and pay the state 23% of income tax. This was announced by the Chairman of the SRC David Ananyan, reports Radiolur.
Back in 2015, legislative amendments were discussed regarding the taxation of departing workers: then it was about sending income taxes of citizens of the Republic of Armenia who carried out construction and installation work outside the country to the Armenia'a state budget.
The tax will be levied annually. A citizen should already know that if he received money from abroad - this is the income from which you need to pay tax. Now people can criticize us, saying that for many years their neighbor, friend or spouse earned abroad and sent money that was not taxed. Yes, the amount that he earned and sent should be declared as income, and the state should receive the part due from him. If the person who received this income has already paid the tax abroad, then we should be provided with certificates, we should take into account this tax, deduct the difference, and then tax it in accordance with our law, ”Ananyan said.
In 2017, 1.766 billion US dollars was transferred to Armenia. In 2017, the physical volume of Armenia’s GDP was 11.6 billion US dollars, which is about 10 times higher than the volume of transfers. That is, due to the taxation of remittances SRC plans to dramatically increase budget revenues.