19-11-2018 13:57 4382
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն 2020 թվականից կարող է տրանսֆերտների հարկման մեխանիզմ ներդնել, ինչը ենթադրում է, որ դրսից եկամուտ ստացող քաղաքացին պարտավորվում է այն հայտարարագրել ու 23% եկամտային հարկ վճարել պետությանը: Այս մասին հայտնել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը, հաղորդում է «Ռադիոլուրը»:
Արտագնա աշխատողներին հարկելու մասին օրենսդրական փոփոխություններ քննարկվել են դեռ 2015 թվականին. խոսքն այդ ժամանակ երկրի տարածքից դուրս շինարարական ու շինմոնտաժային աշխատանք կատարող ՀՀ քաղաքացիների երկամտահարկը ՀՀ բյուջե ուղղորդելու մասին էր:
«Հարկը գանձվելու է տարեկան կտրվածքով: Ինքն արդեն պետք է իմանա, որ դրսից գումար է ստացել, դա եկամուտ է, որից պետք է հարկ վճարի: Հիմա ժողովուրդը կարող է մեզ քննադատել, ասել՝ տարիներ շարունակ մեր հարևանը, բարեկամը կամ ամուսինը խոպանում գումար է վաստակել և ուղարկել, որը չի հարկվել: Այո, այդ գումարը, որը նա վաստակել, ուղարկել է, պետք է որպես եկամուտ հայտարարագրվի, ու դրա հասանելիքը պետք է պետությունը ստանա: Եթե անձը, որն այդ եկամուտը ստացել է, դրսում արդեն հարկվել է, ապա պետք է մեզ ներկայացվեն տեղեկանքները, մենք հաշվի պետք է առնենք այդ հարկը, հանենք տարբերությունը և ապա հարկենք մեր օրենքով», - նշել է Անանյանը:
2017-ին Հայաստան է մտել $1.756 մլրդ տրանսֆերտ: 2017-ին ՀՀ ՀՆԱ ֆիզիկական ծավալը $11.6 մլրդ դոլար էր՝ տրանսֆերտների գրանցված ծավալից մոտ 10 անգամ ավելի: Այսինքն՝ միայն տրանսֆերտների հարկմամբ ՊԵԿ-ը նախատեսում է կտրուկ ավելացնել բյուջեի մուտքերը:

19-11-2018 13:57 4384
Комитет государственных доходов РА может ввести механизм налогообложения денежных переводов с 2020 года, что предполагает, что гражданин, получающий доход из-за границы, будет обязан объявить его и выплатить государству 23% подоходного налога. Об этом сообщил председатель КГД Давид Ананян, передает Радиолур.
Еще в 2015 году были обсуждены законодательные поправки в отношении налогообложения выезжающих рабочих: тогда речь шла о направлении в бюджет РА подоходных налогов граждан РА, которые выполняли строительные и монтажные работы за пределами страны .
«Налог будет взиматься ежегодно. Гражданин уже должен знать, что если он получил деньги из-за границы - это доход, с которого нужно платить налог. Теперь люди могут раскритиковать нас, говоря, что в течение многих лет их сосед, друг или супруг зарабатывал за рубежом и высылал деньги, которые не облагались налогом. Да, сумма, которую он заработал и отправил, должна быть задекларирована как доход, а государство должно получить причитающуюся с него часть. Если лицо, получившее этот доход, уже выплатило налог за границей, то нам должны быть предоставлены справки, мы должны учесть этот налог, вычесть разницу разницу и затем обложиь налогом в соответствиис нашим законом», - отметил Ананян.
В 2017 году в Армению были переведены трансферты в размере 1,756 млрд долларов США. В 2017 году физический объем ВВП Армении составил 11,6 млрд. долларов США, что примерно в 10 раз превышает объем переводов. То есть, за счет налогообложения денежных переводов КГД планирует резко увеличить доходы бюджета.