21-11-2018 12:32 2889
ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին անցած տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 6%:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով` այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին անցած տարվա նույն ժամանակի համեմատ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 4.5%:
2017թ. հունվար-հոկտեմբերի համեմատ այս տարի ծառայությունների ծավալն աճել է 18.5%:
Առևտրաշրջանառության ծավալը (ներքին) այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին անցած տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 9.6%:
Այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին աճ է գրանցվել նաև էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում՝ 1.8%, շինարարության ոլորտում արձանագրվել է 6.5% աճ:
Իսկ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը անցած տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 4.1%:
Ըստ ԱՎԾ-ի, արտաքին առևտրաշրջանառությունը հունվար-հոկտեմբերին անցած տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 20.7%:

21-11-2018 12:32 2887
The economic activity index of Armenia in January-October of this year has increased by 6% compared to the same period last year.
According to the RA Statistical Committee, industrial output increased by 4.5% in January-October of the current year compared to the same period last year.
This year the volume of services increased by 18.5% compared to January-October 2017.
The volume of trade turnover (internal) in January-October of this year increased by 9.6% as compared with the same period last year.
In January-October of this year, electricity production grew by 1.8%, construction - 6.5%.
Volume of gross agricultural output decreased by 4.1% as compared to the same period last year.
According to the National Statistical Service, the foreign trade turnover increased by 20.7% in January-October compared to the same period last year.