12-12-2018 12:42 1706
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Բահրամ Ղասեմին ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերություններն ավելի կխորանան, հայտնում է իրանական «Մեհր» գործակալությունը:
Իրանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ նկարագրելով դրանք որպես հարևան երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունների տենդենց:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի նոր կառավարության ձևավորումից հետո հայ-իրանական հարաբերություններն ավելի կընդլայնվեն: Շեշտելով, որ հարևանների հետ հարաբերությունները յուրահատուկ տեղ ունեն Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ, քանի որ դրանք որոշիչ նշանակություն ունեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների կայունության, բարգավաճման և անվտանգության համար՝ Ղասեմին նկատել է, որ հաստատված են խորը մշակութային և պատմական կապեր Իրանի և նրա բոլոր հարևանների միջև, որոնք մեծ նշանակություն ունեն Իրանի համար:

12-12-2018 12:42 1703
Пресс-секретарь МИД Ирана Бахрам Гасемин приветствовал досрочные парламентские выборы в Армении и выразил надежду, что двусторонние отношения между Арменией и Ираном будут углубляться, сообщает иранское агентство Мехр.
Пресс-секретарь МИД Ирана приветствовал досрочные парламентские выборы в Армении, назвав их тенденцией демократических перемен в соседней стране.
Он выразил надежду, что после формирования нового армянского правительства армяно-иранские отношения будут еще более расширены. Подчеркнув, что отношения с соседями занимают особое место во внешней политике Ирана, поскольку они имеют решающее значение для стабильности, процветания и безопасности всех государств региона, Гасемин сказал, что между Ираном и всеми его соседями установлены глубокие культурные и исторические связи, которые имеют большое значение для Ирана.