12-12-2018 12:42 1706
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Բահրամ Ղասեմին ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերություններն ավելի կխորանան, հայտնում է իրանական «Մեհր» գործակալությունը:
Իրանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ նկարագրելով դրանք որպես հարևան երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունների տենդենց:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի նոր կառավարության ձևավորումից հետո հայ-իրանական հարաբերություններն ավելի կընդլայնվեն: Շեշտելով, որ հարևանների հետ հարաբերությունները յուրահատուկ տեղ ունեն Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ, քանի որ դրանք որոշիչ նշանակություն ունեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների կայունության, բարգավաճման և անվտանգության համար՝ Ղասեմին նկատել է, որ հաստատված են խորը մշակութային և պատմական կապեր Իրանի և նրա բոլոր հարևանների միջև, որոնք մեծ նշանակություն ունեն Իրանի համար:

12-12-2018 12:42 1704
Iranian Foreign Ministry spokesman Bahram Gacemin welcomed the early parliamentary elections in Armenia and expressed hope that bilateral relations between Armenia and Iran will deepen, Iranian news agency Mehr reports.
A spokesman for the Iranian Foreign Ministry welcomed the early parliamentary elections in Armenia, calling them a trend of democratic change in the neighboring country.
He expressed the hope that after the formation of the new Armenian government, the Armenian-Iranian relations will be further expanded. Stressing that relations with neighbors occupy a special place in Iran’s foreign policy, as they are crucial for the stability, prosperity and security of all states in the region, Gasemin said that deep cultural and historical ties have been established between Iran and all its neighbors that are of great importance for Iran.