26-12-2018 14:53 5085
Դեկտեմբերի 26-ից գենետիկորեն մոդիֆիկացված օրգանիզմներ (ԳՄՕ) պարունակող սննդամթերքը պետք է մակնշվի հատուկ նշանով:
Ըստ ընդունված տեխնիկական պահանջների, մակնշումն արվում է ապրանքի փաթեթավորման վրա, եթե ԳՄՕ պարունակությունը գերազանցում է 0,9%-ը: «ԳՄՕ» նշումը պետք է լինի ԵՏՄ շուկայում շրջանառության միասնական նշանի մոտ և իր ձևով ու չափերով համապատասխանի այդ նշանին:
Անցումային փուլը բիզնեսի հարմարեցման համար կազմում է 1,5 տարի: Այդ ժամանակահատվածում թույլատրվում է ԳՄՕ պարունակության մթերթի արտադրումն ու շրջանառությունը ԵՏՄ տարածքում նախկին պահանջներով, հայտնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:

С 26 декабря продукты питания, содержащие генетически модифицированные организмы (ГМО), должны маркироваться специальным знаком.
Согласно принятым техническим требованиям, маркировка производится на упаковке продукта, если содержание ГМО превышает 0,9%. Знак «ГМО» должен должен быть близок к единому знаку обращения на общем рынке ЕАЭС и соответствовать этому знаку по форме и размеру.
Переходный этап для адаптации бизнеса составляет 1,5 года. В этот период разрешено производство и распространение содержащих ГМО продуктов питания на территории ЕЭС, сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии.