10-01-2019 12:47 3934
Պաշտպանության նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել որոշման նախագիծ, որով սահմանվում է սպայական կազմի զինծառա­յողների կողմից ՀՀ տարածքում բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու նպատակով մատչելի և արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիպոթեքային վարկա­վոր­ման գործընթացը, նշվում է e-draft իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում:
«Զինծառայողները կարող են օգտվել 20 տարի ժամկետով հիպոթեքային արտոնյալ վարկավորման ծրագրից առավելագույնը 7% տարեկան տոկոսադրույքով և պետության կողմից բնակարանի արժեքի 10% կանխավճար վճարելու, տոկոսադրույքի 3%-ի սուբսիդավորումից, իսկ անմիջապես կառուցապատողից բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու դեպքում՝ նաև մնացած 4%-ի վճարումն իրականացնել օրենքով սահմանված եկամտային հարկի հետ վերադարձման միջոցով: Նախագծով կարգավորվում են նաև ծրագրին մասնակցելու դիմում-հայտերի ներկայացման և շահառուների հաշվառման հետ կապված հարաբերությունները»,- նշված է նախագծում:
Մինչև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի ուժի մեջ մտնելը, նախկին օրենքով նախատեսվում էր բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողներին սեփականության իրավունքով անհատույց բնակարանների կամ անհատույց պետական ֆինանսական աջակցության կամ տնամերձ հողամասի տրամադրում, օրենքի պահանջների համաձայն հաշվառման մեջ են գտնվում շուրջ 4 հազար գործող և նախկին զինծառայողներ, պետության տնտեսական հնարավորությունները թույլ էին տալիս լավագույն դեպքում տարվա ընթացքում իրականացնել մինչև 100 բնակարանների կառուցման և տրամադրման գործընթաց, ինչի արդյունքում շահառուների թիվը տարեցտարի աճում է:
«Նշված համակարգն իրեն սպառել է, որի արդյունքում գործընթացը դարձել է տնտեսապես ոչ շահավետ»,- նշված է նախագծում:

10-01-2019 12:47 3784
Министерство обороны ввело в действие проект постановления, определяющий процесс долгосрочного ипотечного кредитования на доступных и льготных условиях для покупки квартиры или дома на территории Республики Армения военнослужащими офицерского состава, отмечается на сайте публикации электронных проектов правовых актов e-draft.
«Военнослужащие могут воспользоваться программой ипотечного кредитования на срок до 20 лет с максимальной процентной ставкой 7% годовых, 10% предоплатой со стороны государства и 3% субсидией по процентной ставке, а при покупке квартиры или дома непосредственно от застройщика остальные 4% также могут быть уплачены за счет выплат по подоходному налогу в установленном законом порядке. Проект также регулирует отношения, связанные с подачей заявок и регистрацией бенефициаров », - говорится в проекте.
До вступления в силу Закона РА «О статусе военнослужащих» прежний закон предусматривал предоставление бесплатных квартир или безвозмездной государственной финансовой поддержки или земельных участков военнослужащим, нуждающимся в улучшении жилищных условий, в соответствии с требованиями закона.
Зарегистрировано около 4000 действующих и бывших военнослужащих, а экономические возможности государства позволили в лучшем случае реализовать до 100 квартир в течение года, и в результате число получателей помощи увеличивается с каждым годом.
«Система исчерпала себя, в результате чего процесс стал экономически невыгодным», - говорится в проекте.