10-01-2019 12:47 3934
Պաշտպանության նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել որոշման նախագիծ, որով սահմանվում է սպայական կազմի զինծառա­յողների կողմից ՀՀ տարածքում բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու նպատակով մատչելի և արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիպոթեքային վարկա­վոր­ման գործընթացը, նշվում է e-draft իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում:
«Զինծառայողները կարող են օգտվել 20 տարի ժամկետով հիպոթեքային արտոնյալ վարկավորման ծրագրից առավելագույնը 7% տարեկան տոկոսադրույքով և պետության կողմից բնակարանի արժեքի 10% կանխավճար վճարելու, տոկոսադրույքի 3%-ի սուբսիդավորումից, իսկ անմիջապես կառուցապատողից բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու դեպքում՝ նաև մնացած 4%-ի վճարումն իրականացնել օրենքով սահմանված եկամտային հարկի հետ վերադարձման միջոցով: Նախագծով կարգավորվում են նաև ծրագրին մասնակցելու դիմում-հայտերի ներկայացման և շահառուների հաշվառման հետ կապված հարաբերությունները»,- նշված է նախագծում:
Մինչև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի ուժի մեջ մտնելը, նախկին օրենքով նախատեսվում էր բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողներին սեփականության իրավունքով անհատույց բնակարանների կամ անհատույց պետական ֆինանսական աջակցության կամ տնամերձ հողամասի տրամադրում, օրենքի պահանջների համաձայն հաշվառման մեջ են գտնվում շուրջ 4 հազար գործող և նախկին զինծառայողներ, պետության տնտեսական հնարավորությունները թույլ էին տալիս լավագույն դեպքում տարվա ընթացքում իրականացնել մինչև 100 բնակարանների կառուցման և տրամադրման գործընթաց, ինչի արդյունքում շահառուների թիվը տարեցտարի աճում է:
«Նշված համակարգն իրեն սպառել է, որի արդյունքում գործընթացը դարձել է տնտեսապես ոչ շահավետ»,- նշված է նախագծում:

10-01-2019 12:47 3849
The Ministry of Defense introduced a draft decree defining the process of long-term mortgage lending on affordable and favorable terms for buying an apartment or house in the territory of the Republic of Armenia by officers of the officer corps, it is noted on the website of the publication of electronic draft legal acts e-draft.
"Soldiers can use the mortgage lending program for up to 20 years with a maximum interest rate of 7% per annum, 10% prepayment by the state and 3% subsidy at an interest rate, and when buying an apartment or house directly from the developer, the remaining 4% can also be paid due to income tax payments in the manner prescribed by law. The project also regulates relations related to the filing of applications and registration of beneficiaries, ”the draft says.
Prior to the entry into force of the RA Law “On the Status of Military Personnel”, the former law provided for the provision of free apartments or gratuitous state financial support or land plots to military personnel in need of improved housing conditions, in accordance with the requirements of the law.
About 4,000 active and former military personnel have been registered, and the state’s economic capacity has made it possible, at best, to realize up to 100 apartments during the year, and as a result, the number of beneficiaries increases every year.
“The system has exhausted itself, as a result of which the process has become economically unprofitable,” the draft says.