16-01-2019 17:22 2153
«Արևելյան գործընկերություն» (ԱլԳ) ծրագրի անդամ երկրներում տրանսպորտային կապի ամրապնդման և տնտեսական աճի խթանման նպատակով Եվրոպական հանձնաժողովն ու Համաշխարհային բանկը համահեղինակել են ներդրումային գործողության ծրագիր (Indicative trans-European Transport Network (TEN-T))` նախատեսված Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի համար: Այդ մասին նշվում է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական կայքում։
Այս երկրներում ներդրումային ծրագրերի իրագործման համար տրամադրվելու է 13 մլրդ եվրո: Արդյունքում կառուցվելու է 4800 կմ երկարությամբ ճանապարհ ու երկաթգիծ, վեց նավահանգիստ, 11 լոգիստիկ կենտրոն: Բացի այդ՝ կվերանորոգվեն հին ճանապարհները, երկաթգծերը, նավահանգիստները, օդանավակայանները, լոգիստիկ կենտրոնները, սահմանային անցակետերը:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանն ընդգծել է, որ նոր ներդրումային ծրագրի նպատակն է էական, շոշափելի արդյունքներ ապահովել ԱլԳ տարածաշրջանի բնակիչների համար:
Տրանսպորտի հարցերով հանձնակատար Վիոլետա Բուլկը հավելել է, որ ԱլԳ տարածաշրջանում, ինչպես նաև դրա ու ԵՄ-ի միջև տրանսպորտային կապի բարելավումը տնտեսական աճը խթանելու ու նոր աշխատատեղեր ստեղծելու ներուժ ունի:
Ներդրումային ծրագիրը ներառում է ինչպես կարճատև, այնպես էլ երկարատև նախագծեր, որոնց մի մասի իրագործման շնորհիվ տրանսպորտային կապի բարելավման առաքելությունն ավարտված կլինի 2020 թ., իսկ մյուս մասի դեպքում՝ 2030 թ. դրությամբ:

16-01-2019 17:22 2154
С целью укрепления транспортных связей и содействия экономическому росту в государствах-членах Восточного партнерства (ВП) Европейская комиссия и Всемирный банк выступили соавторами инвестиционной программы (Indicative trans-European Transport Network (TEN-T)), разработанной для Армении, Грузии, Азербайджана, Беларуси,Молдовы и Украины. Об этом говорится на официальном сайте Европейской комиссии.
В этих странах на реализацию инвестиционных проектов будет выделено 13 миллиардов евро. В результате будет построено 4800 км автомобильных и железных дорог, шесть портов и 11 логистических центров. Кроме того, будут отремонтированы старые дороги, железные дороги, порты, аэропорты, логистические центры и пограничные переходы.
Еврокомиссар по вопросам европейской политики и расширения соседства Йоханнес Ханн заявил, что новая инвестиционная программа направлена ​​на то, чтобы обеспечить существенные и ощутимые результаты для населения стран Восточного партнерства.
Комиссар по транспорту Виолета Булк добавила, что улучшение транспортных связей между ЕС и регионом Восточного партнерства может способствовать экономическому росту и созданию новых рабочих мест.
Инвестиционная программа включает как краткосрочные, так и долгосрочные проекты, часть из которых будет завершена к 2020 году, а другая часть - к 2030 году.