16-01-2019 17:22 2153
«Արևելյան գործընկերություն» (ԱլԳ) ծրագրի անդամ երկրներում տրանսպորտային կապի ամրապնդման և տնտեսական աճի խթանման նպատակով Եվրոպական հանձնաժողովն ու Համաշխարհային բանկը համահեղինակել են ներդրումային գործողության ծրագիր (Indicative trans-European Transport Network (TEN-T))` նախատեսված Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի համար: Այդ մասին նշվում է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական կայքում։
Այս երկրներում ներդրումային ծրագրերի իրագործման համար տրամադրվելու է 13 մլրդ եվրո: Արդյունքում կառուցվելու է 4800 կմ երկարությամբ ճանապարհ ու երկաթգիծ, վեց նավահանգիստ, 11 լոգիստիկ կենտրոն: Բացի այդ՝ կվերանորոգվեն հին ճանապարհները, երկաթգծերը, նավահանգիստները, օդանավակայանները, լոգիստիկ կենտրոնները, սահմանային անցակետերը:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանն ընդգծել է, որ նոր ներդրումային ծրագրի նպատակն է էական, շոշափելի արդյունքներ ապահովել ԱլԳ տարածաշրջանի բնակիչների համար:
Տրանսպորտի հարցերով հանձնակատար Վիոլետա Բուլկը հավելել է, որ ԱլԳ տարածաշրջանում, ինչպես նաև դրա ու ԵՄ-ի միջև տրանսպորտային կապի բարելավումը տնտեսական աճը խթանելու ու նոր աշխատատեղեր ստեղծելու ներուժ ունի:
Ներդրումային ծրագիրը ներառում է ինչպես կարճատև, այնպես էլ երկարատև նախագծեր, որոնց մի մասի իրագործման շնորհիվ տրանսպորտային կապի բարելավման առաքելությունն ավարտված կլինի 2020 թ., իսկ մյուս մասի դեպքում՝ 2030 թ. դրությամբ:

In order to strengthen transport links and promote economic growth in the Eastern Partnership (EaP) member states, the European Commission and the World Bank co-sponsored the Indicative Trans-European Transport Network (TEN-T) investment program developed for Armenia, Georgia, Azerbaijan, Belarus , Moldova and Ukraine. This is stated on the official website of the European Commission.
In these countries, 13 billion euros will be allocated for investment projects. As a result, 4800 km of roads and railways, six ports and 11 logistics centers will be built. In addition, the old roads, railways, ports, airports, logistics centers and border crossings will be repaired.
European Commissioner for European Policy and Neighborhood Enlargement Johannes Hann said that the new investment program is designed to provide significant and tangible results for the people of the Eastern Partnership countries.
Transport Commissioner Violeta Bulk added that improving transport links between the EU and the Eastern Partnership region can contribute to economic growth and the creation of new jobs.
The investment program includes both short-term and long-term projects, some of which will be completed by 2020, and the other part - by 2030.