01-04-2019 13:10 4011
Այսօր «Կամար» բիզնես կենտրոնում մեկնարկել է միջազգային տնտեսական երկօրյա գիտաժողովը՝ տնտեսության և քաղաքականության արդյունավետ զարգացման մոդելավորման թեմայով:
Միջազգային տնտեսական գիտաժողովն իրականացվում է Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի կողմից՝ ՀՀ Կառավարության, ԱՏՁՄ-ի և «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ: Միջազգային տնտեսական համաժողովի գործընկերն է Ամերիաբանկը:
Գիտաժողովի նպատակն է ուսումնասիրել տնտեսության կայուն և արդյունավետ զարգացման հեռանկարը՝ քաղաքականության, տնտեսության և նորարարությունների պրիզմայի ներքո:
Տնտեսական գիտաժողովի պաշտոնական մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես եկան Եվրոպական Միության արտակարգ եւ լիզազոր դեսպան, ԵՄ Պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը և ԵՄ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Էվա Նեհերը: Ներկա են եղել նաև ՀՀ Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, կառավարության, միջազգային կառույցների այլ ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և այլ հյուրեր:
Միջազգային տնտեսական գիտաժողովը համանախագահում են Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի Սերգեյ Մատինյանի անվան տեսական դեպարտամենտի առաջատար գիտաշխատող Դավիթ Սահակյանը և Կիելի համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Թոմաս Լուքսը: Թոմաս Լուքսը Գերմանիայի կառավարության խորհրդատու է, որը հայտնի է նաև տնտեսության զարգացման միտումների ճշգրիտ կանխատեսումներով:
Երկօրյա գիտաժողովի արդյունքում, դիտարկելով նաև Հայաստանի օրինակը, անվանի մասնագետները կքննարկեն տնտեսության զարգացման արդյունավետ ուղիները, այնուհետև համապատասխան ծրագիր կներկայացնեն կառավարությանը:
Գիտաժողովի շրջանակում դասախոսություն կկարդա Շվեյցարիայի ֆինանսական ռիսկերի թիվ մեկ փորձագետ Դիդիեր Սորնետը: Տեսակապով գիտաժողովին կմիանա ֆիզիկոս Յանիիր Բար Յամը Բոստոնից, որը Ուոլլ Սթրիթի համար մոդելավորում է տնտեսությունը և Սպիտակ տան համար՝ քաղաքականությունը:
Գիտաժողովին մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Նիդերլանդների, Իտալիայի, Իսպանիայի, Չինաստանի և ԱՄՆ-ի համալսարանների ներկայացուցիչներ, գիտական աշխատողներ և փորձագետներ:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի մասին
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից: Այն իրականացվում է Գերմանիայի Միջազգային Համագործակցության Ընկերության (ԳՄՀԸ) «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի կողմից:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է Եվրոպական միության «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» և «ԵՄ-ն՝ նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի մասին
ԱԱմերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2018թ. տարեկան արդյունքներով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ, կապիտալ):
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության մասին
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ, իսկ նախկինում՝ ԻՏՁՄ) հիմնադրվել է 2000 թ-ին: Այն ոչ առևտրային կազմակերպություն է և Հայաստանում գործող 80-ից ավելի առաջատար տեխնոլոգիաների ընկերությունների և միջազգային կորպորացիաների միություն է:
ԱՏՁՄ առաքելությունն է Հայաստանը դարձնել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի միջազգային առաջատար՝ ոլորտի կազմակերպություններին և միության անդամներին ապահովելով բարենպաստ գործարար միջավայր, ոլորտի զարգացման ծրագրերով և շահերի պաշտպանությամբ՝ իրավաբանական, գործարար և կրթական ծառայություններ մատուցելու և ոլորտը համախմբող նախաձեռնություններ իրականացնելու միջոցով:

01-04-2019 13:10 4010
Сегодня в ереванском бизнес-центре «Камар» стартовала двухдневная конференция по моделированию эффективного экономического и политического развития. Цель конференции – изучение перспективы устойчивого экономического развития через призму политики, экономики и инноваций.
С приветственным словом выступил глава представительства ЕС в Армении Петр Свитальский, заместитель премьер-министра Армении Тигран Авинян, директор Союза компаний передовых технологий Александр Есаян и руководитель программы ЕС «Содействие развитию МСБ в Армении» Ева Нейер. На мероприятии присутствовали министр финансов Армении Атом Джанджугазян, министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян, представители правительства, международных структур, эксперты и другие гости.
Сопредседателями конференции являются ведущий научный сотрудник теоретического департамента им. Сергея Матиняна Национальной научной лаборатории им. Артема Алиханяна Давид Саакян и профессор экономического факультета Кильского университета, советник при правительстве Германии Томас Люкс, известный своими точными экономическими прогнозами.
По итогам двухдневной конференции известные специалисты обсудят эффективные пути развития экономики, в том числе на примере Армении, и представят соответствующую программу правительству. В рамках конференции выступит лучший эксперт Швейцарии по финансовым рискам Дидье Сорнет. По видеосвязи к конференции подключится физик из Бостона Янир Бар Ям, моделирующий экономику для Уолл-Стрит и политику – для Белого Дома.
В конференции принимают участие эксперты, научные сотрудники и представители университетов из Армении, РФ, Ирана, Франции, Германии, Швейцарии, Нидерландов, Италии, Испании, Китая и США.
Kонференция проводится Национальной научной лабораторией им. Артема Алиханяна при содействии правительства Армении, Союза компаний передовых технологий и программы «Содействие развитию МСБ в Армении». «Америабанк» является партнером конференции.
Программа «Содействие развитию МСБ в Армении» финансируется Европейским Союзом и Федеральным министерством экономического сотрудничества и развития Германии. Она осуществляется в рамках программы «Развитие частного сектора на Южном Кавказе» Германского общества международного сотрудничества (GIZ). «Содействие развитию МСБ в Армении» является частью инициатив Европейского Союза «ЕС для бизнеса» и «ЕС для инноваций».
Союз компаний передовых технологий основан в 2000 году. Это некоммерческая организация и союз более чем 80 действующих в Армении передовых технологических компаний и международных корпораций. Цель союза – сделать Армению мировым лидером по высоким технологиям, обеспечивая членам союза благоприятную деловую среду и защиту их интересов, осуществляя программы по развитию сферы, предоставляя бизнес-консультацию, юридические и образовательные услуги и осуществляя инициативы по созданию прочного взаимодействия между участниками сферы.