10-04-2019 11:21 4872
Ապրիլի 7-ին, Արցախում՝ Ստեփանակերտի կենտրոնում, տեղի ունեցավ Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր տաճարի օծման և բացման պաշտոնական արարողությունը, որի կառուցման ֆինանսավորմանը մասնակցել է նաև «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ բաժնետիրոջ կողմից ստեղծված «Վիտալի Գրիգորյանց» բարեգործական հիմնադրամը:
Մայր տաճարի հանդիսավոր բացմանը հրավիրված բարձրաստիճան հյուրերի շարքում էին նաև բարերար Վիտալի Գրիգորյանցը և ՙՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ՚ Խորհրդի նախագահ Արսեն Միքայելյանը:
Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքում Մայր տաճար ունենալը Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի գաղափարն է, որն արժանացել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հավանությանն ու նա է հաստատել կառույցի նախագիծը, իսկ 2006 թվականի հուլիսի 19-ին էլ օծել եկեղեցու հիմքերը: Արցախի թեմի առաջնորդանիստ եկեղեցու շինության բարձրությունը 41 մետր է, իսկ գմբեթին ամրացված խաչի բարձրությունը 3 մետր: Տաճարը ծառայելու է նաև որպես պուրակ:
«Ստեփանակերտի Մայր տաճարի օծումն ու բացումը մեծ իրադարձություն է բոլորիս համար»,-նշում են արցախցիները եւ կարեւորում բարերար Վիտալի Գրիգորյանցի ազգանվեր ներդրումը եկեղեցու կառուցապատման աշխատանքներում:

10-04-2019 11:21 4871
7 апреля в центре Степанакерта состоялась торжественная церемония освящения и открытия Кафедрального собора Покрова Пресвятой Богородицы, в финансировании строительства которого участвовал также Благотворительный фонд «Виталий Григорьянц», созданный акционером ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК».
Среди высокопоставленных гостей, приглашенных на церемонию торжественного открытия собора, также были благотворитель Виталий Григорьянц и председатель Совета ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» Арсен Микаелян.
Идея иметь собор в столице Арцаха принадлежит предводителю Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископу Паргеву Мартиросяну. Идея была одобрена Католикосом Всех армян Гарегином II, который утвердил проект строительства и 19 июля 2006 года провел обряд освящения фундамента храма. Высота кафедральной церкви Арцахской епархии составляет 41 метр, высота креста на куполе - 3 метра. Окрестности Собора также будут послужить сквером.
"Освящение и открытие Кафедрального собора г. Степанакерта, в строительных работах которого, благодаря гуманитарной и патриотической деятельности, внес свой вклад патриот-благотворитель Виталий Григорьянц, большое событие для всех нас", - отмечают жители Арцаха.
Благотворительный фонд «Виталий Григорьянц» бескорыстен, честен и беспристрастен в своей цели реализовать различные благотворительные проекты.