28-09-2017 13:06 2606
Երևանում տեղի է ունեցել առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 7-րդ նիստը։
Նիստը վարել են հայկական կողմից՝ ՀՀ ԱԳՆ փոխնախարար Ռոբերտ Հարությունյանը, ղազախական կողմից՝ Ղազախստանի ներդրումների և զարգացման փոխնախարար Երլան Խաիրովը։
Կողմերը պայմանավորվել են զարգացնել առևտրատնտեսական հարաբերությունները՝ երկու երկրների արտահանման շուկաների և արտահանման կողմնորոշում ունեցող արտադրանքի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման միջոցով: Ղազախական պատվիրակությունն իր հերթին 2018 թ. ՀՀ-ում ապրանք արտադրողների առևտրային առաքելության անցկացման պատրաստակամություն է հայտնել:
Խաիրովը նշել է, որ 2016 թ. արդյունքների համաձայն, Ղազախստանի և Հայաստանի միջև արտաքին առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 8%-ով, իսկ արդեն 2017 թ. 7 ամիսներին ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 38%-ով: Միաժամանակ նա նշել է ներդրումների առումով դրական միտումները: Այսպես, նրա խոսքով, 2016 թ. ՕՈւՆ ծավալը կազմել է $20 մլրդ՝ 40% տարեկան աճով, իսկ 2017 թ. I կիասմյակում այդ ցուցանիշն աճել է 20%-ով: «Ստեղծվել է լավ միտում, բայց դրան պետք է աջակցել: Եվ դրանում է հանձնաժողովի խնդիրը»,- ընդգծել է նա:
ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաևն իր հերթին նշել է. «Փոխադարձ առևտրի աճն արդեն վկայում է այդ ուղղությամբ հետագա առաջընթացի լավ հիմքի և ներուժի առկայության մասին»: Ըստ որում, Ուրազաևը ընդգծել է Հայաստանի և Ղազախստանի միջտարածաշրջանային բիզնեսի համագործակցության կարևորությունը:
Նիստի ընթացքում ստորագրվել է համագործակցության զարգացման հետագա քայլերի մասին արձանագրություն, մասնավորապես՝ առևտրատնտեսական ոլորտում, ընդերքօգտագործման, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրության և գիտության, մշակույթի, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտում, միգրացիայի հարցերում:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ Հայաստանի և Ղազախստանի միջև արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2017 թ. հունվար-հուլիսին ավելացել է 36,1%-ով՝ մինչև $2.6 մլն՝ արտահանման16,8%-ով, մինչև $2 մլն և ներմուծման՝ 2,7 անգամ, մինչև $663.9 հազար աճի դեպքում:

28-09-2017 13:06 2666
В Ереване состоялось 7-е заседание армяно-казахской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Заседание проходило под председательством c армянской стороны, заместителя министра иностранных дел Армении Роберта Арутюняна, и заместителя министра инвестиций и развития Казахстана Ерлана Хаирова.
Стороны договорились развивать торгово-экономические отношения путем обмена информацией об экспортных рынках и экспортно-ориентированных продуктах двух стран. В свою очередь казахстанская делегация выразила готовность провести торговую миссию в Армении в 2018 году.
Хаиров отметил, что по итогам 2016 года внешнеторговый оборот между Казахстаном и Арменией увеличился на 8%, а в 2017 году - за 7 месяцев товарооборот увеличился на 38%. В то же время он отметил позитивные тенденции в плане инвестиций. Таким образом, по его словам, в 2016 году объем прямых иностранных инвестиций составил $ 20 млрд., ежегодный прирост составил 40%, а в первой половине 2017 года этот показатель увеличился на 20%. «Создана хорошая тенденция, но мы должны ее поддержать, и это задача комиссии», - подчеркнул он.
Посол Казахстана в Республике Армения Тимур Урзаев в свою очередь отметил: «Рост взаимной торговли уже свидетельствует о хорошей базе и потенциале для дальнейшего прогресса в этом направлении». В то же время Урзаев подчеркнул важность сотрудничества между Арменией и Казахстаном в межрегиональном бизнесе.
В ходе встречи был подписан протокол о дальнейших шагах по развитию сотрудничества, особенно в торгово-экономической сфере, в области добычи полезных ископаемых,, сельского хозяйства, здравоохранения, культуры и науки, туризма, транспорта и миграции.
По данным Национальной статистической службы РА, внешнеторговый оборот между Арменией и Казахстаном в январе-июне 2017 года увеличился на 36,1% до 2,6 млн. долларов США, экспорт на 16,8% до 2 млн. долларов США и импорт в 2,7 раза до 663,9 тыс. долларов.