ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն ընդունել է «Մուդիզ» (Moody`s Investors Services) միջազգային վարկանիշային կազմակերպության նախագահի տեղակալ Մարտին Փեթչի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է մեր երկրի սուվերեն վարկանիշի հերթական վերանայման գործընթացի շրջանակներում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը բարձր է գնահատել կազմակերպության առաքելությունն ու առկա փոխգործակցությունը, հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, զարգացման հիմնական ցուցանիշներն ու հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականցված աշխատանքներին, մասնավորապես՝ երկրաբանական ֆոնդի թվայնացման և էլեկտրոնային հարթակներում տեղեկատվության հասանելիության ապահովման, փոքր հանքերի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերին, ինչպես նաև ներկայացրել ոլորտում իրականացվող օրենսդրական փոփոխություններն ու քաղաքականության առաջնահերթությունները:
Նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդման համաձայն, խոսելով տարածաշրջանային ինտեգրման շրջանակներում էլեկտրաէներգետիկական համակարգում նախատեսվող նախագծերի մասին՝ նախարարը նշել է, որ Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման նոր բարձրավոլտ գծի կառուցումը և համակցումը Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի հետ։
Աշոտ Մանուկյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել նաև վերկանագնվող էնեգետիկայի բնագավառում իրականացվող նախագծերը, մասնավորապես՝ «Մասրիկ-1» արևային ֆոտովոլտային կայանի և «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրերը:
Հանդիպման ավարտին՝ Մարտին Փեթչը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ ոլորտի բնութագրիչները հանգամանալի ներկայացնելու համար և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ашот Манукян принял делегацию во главе с заместителем председателя Международной рейтинговой организации Moody's Investors Services Мартином Петчем, который находится в Армении в рамках пересмотра суверенного рейтинга страны.
Приветствуя гостей, Ашот Манукян высоко оценил миссию организации и существующее сотрудничество, по просьбе гостей, представил реформы в области энергетики, горнодобывающей промышленности, основные показатели развития и перспективы развития.
В ходе встречи министр затронул проекты, реализуемые в горнодобывающей промышленности, вопросы оцифровки геологического фонда и доступа к информации на электронных платформах, эффективности управления малыми шахтами, а также законодательных изменений и приоритеты политики.
Говоря о проектах, предусмотренных в рамках региональной интеграции, министр отметил, что строительство и подключение новой высоковольтной линии между Арменией и Грузией позволит высоковольтной линии Армения-Иран превратить Армению в транзитную страну электроэнергии для Ирана и Грузии, а затем для России.
Ашот Манукян также представил собеседникам проекты, реализуемые в области энергетики, в частности, строительство солнечной фотогальванической станции Масрик-1 и «Шнох» ГЭС.
В конце встречи Мартин Петч поблагодарил министра за подробное изложение характеристик сектора и выразил готовность углубить сотрудничество.