21-02-2018 14:28 4481
Ամերիկյան կարգավորիչ մարմինները 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր աշխարհի բանկերին տուգանել են ընդհանուր առմամբ՝ 243 մլրդ դոլարով, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Տուգանքների մեծ մասը կապված է հիփոթեքային ակտիվների որակի վերաբերյալ ներդրողներին խաբելու հետ։ Այդ ակտիվները վաճառվել են մինչ անշարժ գույքի ամերիկյան շուկայի փլուզումը։ Այս մասին հայտնում է MarketWatch-ը։
Հաղորդվում, է, որ վճարված փոխհատուցումներով առաջատար է հանդիսանում Bank of America-ն։ Վերջին 10 տարում այն վճարել է 76.1 մլրդ դոլար։ Երկրորդ տեղում JPMorgan Chase-ն՝ 43.7 մլրդ դոլարով։ Երրորդ տեղում Citigroup-ն է (19 մլրդ դոլար)։
Օտարերկրյա բանկերի շարքում ամենից շատ վճարումներն արել են Deutsche Bank-ը (14 մլրդ դոլար) և Royal Bank of Scotland-ը (10,1 մլրդ դոլար)։ Ավելի քան 6-ական մլրդ դոլարի տուգանք են վճարել նաև BNP Paribas-ը, Credit Suisse-ը և UBS-ը։

American regulators have fined the world's banks for $ 243 billion since the 2008 financial crisis, Interfax reports.
Most fines are related to cheating investors on the quality of mortgage assets. These assets were sold before the collapse of the US real estate market. MarketWatch reports.
It is reported that the Bank of America is the leader in paid compensations. Over the last 10 years, it has paid $ 76.1 billion. JPMorgan Chase is in the second place the with 43.7 billion dollars. Citigroup is in the third place ($ 19 billion).
Deutsche Bank ($ 14 billion) and Royal Bank of Scotland ($ 10.1 billion) paid the largest compensation among foreign banks. BNP Paribas, Credit Suisse and UBS have also been fined for more than $ 6 billion.