Տնտեսական զարգացման արդյունքով Չինաստանը 2017 թվականին երկրորդ տեղն է զբաղեցրել աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների շարքում, հայտնում է «Интерфакс»-ը հղում անելով երկրի Զարգացման և բարենորոգումների պետական կոմտեի նախագահ Հե Լիֆենին:
«2017 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն հասել է 82,7 տրիլիոն յուանի, ինչը համապատասխանում է դրա նախորդ տարվա հունվարի 31-ի փոխարժեքով 12,2 տրիլիոն դոլարին: Այս ցուցանիշով մենք աշխարհի առաջին տնտեսությունից՝ ԱՄՆ-ից հետ ենք մնում 7 տրիլիոն դոլարով, բայց աշխարհի երրորդ տնտեսությանը՝ Ճապոնիային գերազանցում ենք նույն 7 տրիլիոն դոլարով: Մենք շարունակում ենք երկրորդ տեղը զբաղեցնել համաշխարհային տնտեսությունների թվում, ինչն այնքան էլ հեշտ գործ չէ »,- հայտնել է նա:
Հե Լիֆենի խոսքով՝ 2018 թվականին, ըստ հաշվարկների՝ Չինաստանի տնտեսական աճի մոտ 60 տոկոսը ձեռք կբերվի սպառման հաշվին:

По результатам экономического развития Китай занимает второе место в списке крупнейших экономик мира в 2017 году, сообщает Интерфакс со ссылкой на председателя Государственного комитета по развитию и реформам Ли Лифена.
«ВВП Китая в 2017 году достиг 82,7 трлн юаней, что соответствует 12,2 трлн. долл. США по обменному курсу на 31 января прошлого года. По этому показателю мы отстаем от первой мировой экономики на 7 триллионов долларов, но превышаем третью экономику мира, Японию, на $ 7 трлн. Мы по-прежнему занимаем второе место среди мировых экономик, что является непростой задачей », - сказал он.
По его словам, в 2018 году около 60 процентов экономического роста Китая будет достигнуто за счет потребления.