Տնտեսական զարգացման արդյունքով Չինաստանը 2017 թվականին երկրորդ տեղն է զբաղեցրել աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների շարքում, հայտնում է «Интерфакс»-ը հղում անելով երկրի Զարգացման և բարենորոգումների պետական կոմտեի նախագահ Հե Լիֆենին:
«2017 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն հասել է 82,7 տրիլիոն յուանի, ինչը համապատասխանում է դրա նախորդ տարվա հունվարի 31-ի փոխարժեքով 12,2 տրիլիոն դոլարին: Այս ցուցանիշով մենք աշխարհի առաջին տնտեսությունից՝ ԱՄՆ-ից հետ ենք մնում 7 տրիլիոն դոլարով, բայց աշխարհի երրորդ տնտեսությանը՝ Ճապոնիային գերազանցում ենք նույն 7 տրիլիոն դոլարով: Մենք շարունակում ենք երկրորդ տեղը զբաղեցնել համաշխարհային տնտեսությունների թվում, ինչն այնքան էլ հեշտ գործ չէ »,- հայտնել է նա:
Հե Լիֆենի խոսքով՝ 2018 թվականին, ըստ հաշվարկների՝ Չինաստանի տնտեսական աճի մոտ 60 տոկոսը ձեռք կբերվի սպառման հաշվին:

As a result of economic development, China is in the second place in the list of the world's largest economies in 2017, according to Interfax referring to the President of the State Development and Reform Committee , He Lifen.
"China's GDP in 2017 reached 82.7 trillion yuans, which corresponds to $ 12.2 trillion at the January 31 exchange rate. With this indicator, we are leaving behind the world's first economy by $ 7 trillion, but exceeding the world's third economy, Japan, by $ 7 trillion. We continue to occupy the second place among the global economies, which is not an easy task, "he said.
He said in 2018 about 60 percent of China's economic growth will be achieved at the expense of consumption.