Ֆոնդային շուկաներում երկուշաբթի բաժնետոմսերի աճով առաջատար է էլեկտրոմոբիլներ արտադրող ամերիկյան Tesla (NASDAQ:TSLA) ընկերությունը, որը 4,24 տոկոսով աճ է գրանցել՝ մինչև 274,39 դոլար: Աճը գրանցվել է այն լուրի ֆոնին, որ Model 3 ավտոմեքենաների մատակարարումը սկսվելու է անխափան:
Չինական հսկա Alibaba-ի (NYSE:BABA) բաժնետոմսերը հիմնադիր Ջեք Մաի հրաժարականի մասին լուրերից հետո անկում են գրանցել 2,45 տոկոսով՝ մինչև 158,44 դոլար:
Էլեկտրոնիկա արտադրող Apple-ր բաժնետոմսերը ևս նվազել են. 1,79 տոկոսով՝ մինչև 217,48 դոլար: Դա տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարության ֆոնին: Ամերիկացի առաջնորդը նշել էր, որ Apple-ն պետք է տեխնիկա արտադրի բացառապես ԱՄՆ տարածքում՝ մաքսատուրքերից խուսափելու համար:

11-09-2018 10:20 2560
По росту акций на фондовом рынке в понедельник лидировала американская компания Tesla (NASDAQ: TSLA), производящая электрические автомобили, которая выросла на 4,24% до 274,39 долларов. Рост был зафиксирован в свете новостей о том, что поставка автомобилей модели 3 начнется бесперебойно.
Акции китайского гиганта Alibaba (NYSE: BABA) упали на 2,45% до 158,44 доллара после отставки основателя Джека Мая.
Акции Apple, выпускающую электронику, также снизились на 1,79% до $ 217,48. Это произошло на фоне заявления президента США Дональда Трампа. Американский лидер сказал, что Apple должна производить технику исключительно на территории США, чтобы избежать таможенных пошлин.