Եվրոպան՝ զարգացող շուկաների թուլացման պատճառով, հնարավոր է դառնա նոր գլոբալ ճգնաժամի էպիկենտրոնը: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը հղում անելով Bank of America Merrill Lynch-ին:
Փորձագետ Թոմի Ռիքեթսը ասել է, որ եվրոպական ֆոնդային ցուցիչները վերջին տարիներին ցածր արդյունք են գրանցում, իսկ զարգացող երկրների արժույթը նվազել է դոլարային լիկվիդացիայի խստացման ֆոնին:
Զարգացող շուկաների թուլացումը կարող է հարվածել Եվրոպային: Այդ բանից հետո շղթայական ռեակցիան կհասնի ԱՄՆ-ին: Ճգնաժամի մեկ այլ սցենար կապում են եվրոյի աճման հետ, քանի որ եվրոպացի ներդրողները իրենց շահույթը կներդնեն զարգացող շուկաներում և կսկսեն առաջնորդվել ավելի կոշտ պայմաններով:

Европа может стать эпицентром нового глобального кризиса из-за ослабления развивающихся рынков, сообщает Bloomberg со ссылкой на Bank of America Merrill Lynch.
Эксперт Том Рикетт сказал, что в последние годы европейские фондовые индексы были низкими, а валюта развивающихся стран снизилась на фоне ужесточения ликвидности доллара.
Ослабление развивающихся рынков может затронуть Европу. После этого цепная реакция достигнет США. Другой сценарий кризиса связан с ростом евро, поскольку европейские инвесторы будут инвестировать свою прибыль на развивающихся рынках и будут руководствоваться более жесткими условиями.