Եվրոպան՝ զարգացող շուկաների թուլացման պատճառով, հնարավոր է դառնա նոր գլոբալ ճգնաժամի էպիկենտրոնը: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը հղում անելով Bank of America Merrill Lynch-ին:
Փորձագետ Թոմի Ռիքեթսը ասել է, որ եվրոպական ֆոնդային ցուցիչները վերջին տարիներին ցածր արդյունք են գրանցում, իսկ զարգացող երկրների արժույթը նվազել է դոլարային լիկվիդացիայի խստացման ֆոնին:
Զարգացող շուկաների թուլացումը կարող է հարվածել Եվրոպային: Այդ բանից հետո շղթայական ռեակցիան կհասնի ԱՄՆ-ին: Ճգնաժամի մեկ այլ սցենար կապում են եվրոյի աճման հետ, քանի որ եվրոպացի ներդրողները իրենց շահույթը կներդնեն զարգացող շուկաներում և կսկսեն առաջնորդվել ավելի կոշտ պայմաններով:

12-09-2018 11:19 2578
Europe may become the epicenter of the new global crisis due to the weakening of emerging markets. Bloomberg reports referring to the Bank of America Merrill Lynch.
Expert Tom Rickett said that European stock indexes have been low in recent years and the emerging countries' currency has dropped against the backdrop of the dollar liquidity tightening.
The weakening of emerging markets can hit Europe. After that, the chain reaction will reach the US. Another scenario of the crisis is linked with the euro's rise, as European investors will invest their profits on emerging markets and will be guided by tougher conditions.