12-11-2018 17:40 3038
Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրում դոլարից կախվածության նվազեցման համար, դրանք արդեն որոշ արդյունքներ են բերել:
Ասվում է The Wall Street Journal թերթի հոդվածում, որը հրապարակվել է նախօրեին:
«Ռուսաստանը փորձում է հրաժարվել դոլարից այնինչ, նրա տնտեսությունն իր վրա զգում է ամերիկյան պատժամիջոցների ճնշումը, երկիրը պատրաստվում է նոր սահմանափակումների, որոնք, ինչպես սպասվում է, կկիրառվեն այս ամսվա վերջին»,- արձանագրված է նյութում: «Այսպես կոչված ապադոլարացումը, որը պաշտպանում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը, պետք է օգնի մեղմացնելու հարվածը, եթե արևմտյան պատժամիջոցներն ուղղված լինեն ֆինանսական համակարգի դեմ»,- նշում է հրատարկությունը:
Թերթի բերած գնահատումների համաձայն՝ «Ռուսաստանի բանկերում մասնավոր անձանց և ֆիրմաների արտարժույթներով ավանդների բաժինն այս տարա սեպտեմբերին նվազել է մինչև 26 տոկոս 2016 թվականի 37 տոկոս մակարդակի բարձրակետային ցուցանիշից»:
Բացի դրանից, «արտահանումից դոլարներով եկամուտների բաժինն ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում նվազել Է մինչեւ 68 տոկոս 2013 թվականի 80 տոկոսից»:

12-11-2018 17:40 2868
Russia is making efforts to reduce dependence on the dollar; they have already brought some results.
This is reported in "The Wall Street Journal" article, published yesterday.
"Russia is trying to abandon the dollar, while its economy is feeling the pressure of US sanctions, the country is preparing for new restrictions, which are expected to be applied at the end of this month," the article says. “The so-called de-dollarization, which is protected by President Vladimir Putin and the Central Bank of Russia, should help soften the blow if Western sanctions are directed against the financial system,” the newspaper notes.
According to the newspaper, “the share of deposits of individuals and legal entities in foreign currency in September of this year decreased to 26% from 37% in 2016”.
In addition, "the share of export earnings in dollars in the second quarter of this year fell to 68 percent from 80 percent in 2013."