12-11-2018 17:40 3038
Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրում դոլարից կախվածության նվազեցման համար, դրանք արդեն որոշ արդյունքներ են բերել:
Ասվում է The Wall Street Journal թերթի հոդվածում, որը հրապարակվել է նախօրեին:
«Ռուսաստանը փորձում է հրաժարվել դոլարից այնինչ, նրա տնտեսությունն իր վրա զգում է ամերիկյան պատժամիջոցների ճնշումը, երկիրը պատրաստվում է նոր սահմանափակումների, որոնք, ինչպես սպասվում է, կկիրառվեն այս ամսվա վերջին»,- արձանագրված է նյութում: «Այսպես կոչված ապադոլարացումը, որը պաշտպանում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը, պետք է օգնի մեղմացնելու հարվածը, եթե արևմտյան պատժամիջոցներն ուղղված լինեն ֆինանսական համակարգի դեմ»,- նշում է հրատարկությունը:
Թերթի բերած գնահատումների համաձայն՝ «Ռուսաստանի բանկերում մասնավոր անձանց և ֆիրմաների արտարժույթներով ավանդների բաժինն այս տարա սեպտեմբերին նվազել է մինչև 26 տոկոս 2016 թվականի 37 տոկոս մակարդակի բարձրակետային ցուցանիշից»:
Բացի դրանից, «արտահանումից դոլարներով եկամուտների բաժինն ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում նվազել Է մինչեւ 68 տոկոս 2013 թվականի 80 տոկոսից»:

12-11-2018 17:40 3037
«Россия пытается отказаться от доллара, в то время как ее экономика ощущает давление американских санкций, страна готовится к новым ограничениям, которые, как ожидается, будут применены в конце этого месяца», - говорится в статье. «Так называемая дедолларизация, которую защищает президент Владимир Путин и Центральный банка России, должна помочь смягчить удар, если западные санкции будут направлены против финансовой системы», - отмечает издание.
По оценкам газеты, «доля депозитов физических и юридических лиц в иностранной валюте в сентябре этого года снизилась до 26% с уровня 37% в 2016 году».
Кроме того, «доля долларовых поступлений от экспорта во втором квартале текущего года снизилась до 68 процентов с 80 процентов в 2013 году».