ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային պատերազմը մոտ ապագայում միայն կակտիվանա, հայտնում է Bloomberg- ը հղում անելով Goldman Sachs ներդրումային բանկի վերլուծաբաններին:
Ընդ որում, փորձագետները վստահ են, որ առևտրային պատերազմը թույլ կտա Վաշինգտոնին վերադարձնել երկրին խոշորագույն արտադրությունները, ինչն իր հերթին հնարավորություն կտա ԱՄՆ-ին գերակայել Չինաստանի նկատմամբ:
Այսպիսով, փորձագետները դիտարկել են Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփի և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինի Արգենտինայում G20 գագաթնաժողովի հանդիպման որոշ որոշ տարբերակներ:
Առավել լավատեսական տարբերակն այն է, որ երկու երկրների ղեկավարները հրաժարվեն իրենց երկրների միջև արդեն սահմանված սահմանափակումներից, բայց դա քիչ հավանական է:
Ավելի իրատեսական սցենարն այն է, որ ներմուծման մաքսատուրքերը միայն կբարձրանան, իսկ առևտրային պատերազմը կընթանա հետագա էսկալացման ճանապարհով, ընդգծել են վերլուծաբանները:

01-12-2018 15:55 2109
The trade war between the United States and China will only intensify in the foreseeable future, reports Bloomberg, citing analysts at investment bank Goldman Sachs.
Experts are convinced that the trade war will allow Washington to return the largest production to the country, which, in turn, will allow the US to dominate in China.
Thus, the experts considered several options for the outcome of the meeting of the head of the White House, Donald Trump, and the PRC Chairman Xi Jinping at the G20 summit in Argentina.
The most optimistic option is that the leaders of the two countries abandon the restrictions already imposed between the two countries, but this is unlikely.
A more realistic scenario is that import duties will only increase, and after the trade war, further escalation will follow, analysts emphasize.