ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային պատերազմը մոտ ապագայում միայն կակտիվանա, հայտնում է Bloomberg- ը հղում անելով Goldman Sachs ներդրումային բանկի վերլուծաբաններին:
Ընդ որում, փորձագետները վստահ են, որ առևտրային պատերազմը թույլ կտա Վաշինգտոնին վերադարձնել երկրին խոշորագույն արտադրությունները, ինչն իր հերթին հնարավորություն կտա ԱՄՆ-ին գերակայել Չինաստանի նկատմամբ:
Այսպիսով, փորձագետները դիտարկել են Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփի և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինի Արգենտինայում G20 գագաթնաժողովի հանդիպման որոշ որոշ տարբերակներ:
Առավել լավատեսական տարբերակն այն է, որ երկու երկրների ղեկավարները հրաժարվեն իրենց երկրների միջև արդեն սահմանված սահմանափակումներից, բայց դա քիչ հավանական է:
Ավելի իրատեսական սցենարն այն է, որ ներմուծման մաքսատուրքերը միայն կբարձրանան, իսկ առևտրային պատերազմը կընթանա հետագա էսկալացման ճանապարհով, ընդգծել են վերլուծաբանները:

01-12-2018 15:55 2108
Торговая война между Соединенными Штатами и Китаем в обозримом будущем будет только усиливаться, сообщает Bloomberg со ссылкой на аналитиков инвестиционного банка Goldman Sachs.
Эксперты убеждены, что торговая война позволит Вашингтону вернуть крупнейшие производства в страну, что, в свою очередь, позволит США доминировать в Китае.
Таким образом, эксперты рассмотрели несколько вариантов итогов встречи главы Белого дома Дональда Трампа и председателя КНР Си Цзиньпиня на саммите G20 в Аргентине.
Наиболее оптимистичным вариантом является то, что лидеры двух стран откажутся от уже введенных между двумя странами ограничений, но это маловероятно.
Более реалистичный сценарий заключается в том, что импортные пошлины будут только расти, а после торговой войны последует дальнейшая эскалация, подчеркивают аналитики.