04-12-2018 13:41 1414
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը արտարժույթի շուկայում խոշոր խաղացողների հետ քննարկել է «հաղորդակցության միջոց» ստեղծելու գաղափարը՝ կարգավորիչին խոշոր հաճախորդների հանձնարարականների մասին ժամանակին տեղեկացնելու համար:
Խոսքն այն գործարքների մասին է, որոնք կարող են զգալիորեն ազդել ռուբլու փոխարժեքի վրա:
Այս նախաձեռնությունը շուկայում մտահոգություն է առաջացրել, քանի որ բանկի և նրա հաճախորդի միջև գործարքները սովորաբար չեն բացահայտվում: Reuters- ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ կարգավորչի հետ հանդիպման մասնակիցները դեմ են արտահայտվել գաղափարին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի Բանկը գործարկել է վստահության հեռախոսահամար՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար: Այն ավտոմատ ռեժիմով շուրջօրյա գործում է: Կարգավորիչն ուսումնասիրելու է քաղաքացիներից և իրավաբանական անձանցից ստացված դիմումները, որոնցում նշված է լինելու ԿԲ աշխատակիցների կողմից կոռուպցիոն դրսևորումների մասին:

Центральный банк России обсудил с основными игроками на валютном рынке идею создания «коммуникационного инструмента» для своевременного информирования регулятора о крупных клиентских поручениях.
Речь идет о сделках, которые могут существенно повлиять на курс рубля.
Эта инициатива вызвала обеспокоенность на рынке, поскольку сделки между банком и его клиентом обычно не раскрываются. Согласно источнику Рейтер, участники встречи с регулятором были против этой идеи.
Ранее сообщалось, что Банк России запустил номер доверия для борьбы с коррупцией. Он работает в автоматическом режиме 24 часа в сутки. Регулирующий орган рассмотрит заявления граждан и юридических лиц, в которых будут указаны проявления коррупции сотрудниками ЦБ.