04-12-2018 13:41 1414
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը արտարժույթի շուկայում խոշոր խաղացողների հետ քննարկել է «հաղորդակցության միջոց» ստեղծելու գաղափարը՝ կարգավորիչին խոշոր հաճախորդների հանձնարարականների մասին ժամանակին տեղեկացնելու համար:
Խոսքն այն գործարքների մասին է, որոնք կարող են զգալիորեն ազդել ռուբլու փոխարժեքի վրա:
Այս նախաձեռնությունը շուկայում մտահոգություն է առաջացրել, քանի որ բանկի և նրա հաճախորդի միջև գործարքները սովորաբար չեն բացահայտվում: Reuters- ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ կարգավորչի հետ հանդիպման մասնակիցները դեմ են արտահայտվել գաղափարին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի Բանկը գործարկել է վստահության հեռախոսահամար՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար: Այն ավտոմատ ռեժիմով շուրջօրյա գործում է: Կարգավորիչն ուսումնասիրելու է քաղաքացիներից և իրավաբանական անձանցից ստացված դիմումները, որոնցում նշված է լինելու ԿԲ աշխատակիցների կողմից կոռուպցիոն դրսևորումների մասին:

04-12-2018 13:41 1415
The Central Bank of Russia has discussed with the main players in the foreign exchange market the idea of ​​creating a “communication tool” for timely informing the regulator about large client orders.
We are talking about transactions that can significantly affect the ruble exchange rate.
This initiative has caused concern in the market, since transactions between the bank and its client are usually not disclosed. According to Reuters, participants in the meeting with the regulator were against this idea.
Earlier it was reported that the Bank of Russia has launched a trust number to fight corruption. It works automatically 24 hours a day. The regulator will consider applications of citizens and legal entities, which will indicate the manifestations of corruption by employees of the Central Bank.