08-12-2018 13:17 1554
Միջազգային շուկաներում ակտիվները 5-10 տոկոսով ավելի թանկ կարժենաին, եթե չլինեին ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային վեճերը, ասել է Citi Private Bank- ի միջազգային ներդրումային բաժնի պետ Դեյվիդ Բեյլինը:
Ինչպես նշում է փորձագետը՝ EMEA Media Summit Citi-ի շրջանակում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, առևտրային պատերազմները կմնան 2019 թվականին հիմնական ռիսկերից մեկը: Բացի այդ, նա առաջարկում է ներդրողներին հաշվի առնել Brexit-ի և իտալական բանկերի ռիսկերը:
Ըստ Բեյլինի՝ Citi Private Bank- ը ակնկալում է EPS-ի (մեկ բաժնետոմսի շահույթ) աճի գլոբալ մասշտաբով նվազում ՝2018 թվականին 16 տոկոսից մինչև 2019-ին 8 տոկոս:
Միևնույն ժամանակ, համաշխարհային տնտեսության աճը, ըստ նրա գնահատականների, կդանդաղի 2019 թվականին, սակայն մնալու է 3 տոկոսից բարձր՝ 2018 թվականի վերջի դրությամբ 3,3 տոկոսից հետո:
Փորձագետների կարծիքով՝ համաշխարհային ֆոնդային բորսայի ընդհանուր եկամուտը 2019 թվականին կկազմի 7 տոկոս, իսկ պարտքի շուկան`1 տոկոս: Բեյլինն առաջարկում է որդեգրել ընտրովի մոտեցում՝ հաջորդ տարի ներդրումներ կատարելիս:
ԱՄՆ-ը «սակագնային պատերազմ» է սկսել Չինաստանի նկատմամբ՝ ներդնելով չինական ապրանքների համար 250 միլիարդ դոլարի մաքսեր: Չինաստանը հայելային է արձագանքել:

Assets in world markets would have been 5-10% more expensive if not for the trade wars of the United States and China, says David Beilin, head of international investment department at Citi Private Bank.
At a meeting with journalists at the EMEA Media Summit Citi, the expert said that trade wars will remain one of the main risks in 2019. In addition, he recommends investors take into account the risks of Brexit and Italian banks.
According to Beilin, Citi Private Bank expects a decline in EPS (earnings per share) growth on a global scale from an expected 16% in 2018 to 8% in 2019.
At the same time, the growth of the world economy in 2019 will slow down, but will remain above 3%, after 3.3% at the end of 2018.
According to experts, the total income of the world stock market in 2019 will be 7%, and the debt market - 1%. Beilin proposes to stick to a selective approach when investing next year
The United States launched a “tariff war” against China, imposing Chinese goods in the amount of $ 250 billion in import duties. China responded mirror.