17-12-2018 11:34 1351
Facebook ընկերությունը կարող է արժանանալ ավելի քան 1 մլրդ դոլար տուգանքի`օգտատերերի տվյալների գաղտնիության խախտման պատճառով, հաղորդում է CNN- ը:
Ինչպես նշվում է՝ ընկերության դեմ քննությունը սկսել է Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության կոմիտեն, որը վերահսկում է եվրոպական օրենսդրությանը կատարմանը:
Ըստ Եվրոպայում ընդհանուր տվյալների պաշտպանության կանոնների, խախտող ընկերությունները վճարում են մինչև 23 մլն դոլար կամ տարեկան եկամտի 4 տոկոսի չափով տուգանք՝ կախված գումարի մեծությունից:
Նշվում է, որ Facebook- ի շահույթը 2017 թվականին կազմել է մոտ 40 մլրդ դոլար: Այսպիսով, ընկերությունը կարող է սպառնալ մոտ 1.6 մլրդ դոլարի տուգանք, եթե 2018 թվականին եկամուտը մնա նույն մակարդակի վրա:

17-12-2018 11:34 1350
По сообщению CNN, Facebook может быть оштрафован более чем на 1 миллиард долларов за нарушение конфиденциальности пользовательских данных.
Как отмечается, расследование в отношении компании было начато Ирландским комитетом по защите данных, который следит за соблюдением европейского законодательства.
Согласно европейскому регламенту защиты данных, компании-нарушители выплачивают штраф в размере до 23 млн долларов, либо 4% от годовой выручки: в зависимости от того, какая сумма выше.
Сообщается, что прибыль Facebook в 2017 году составила около 40 млрд долларов. Таким образом, компания может понести штраф в размере 1,6 млрд  долларов, если доход останется на том же уровне в 2018 году.