Ռուսական բանկային հատվածի շահույթը 2018 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին կազմել է 1,2 միլիարդ ռուբլի: Ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 1,5 անգամ, նշվում է Ռուսաստանի Բանկի զեկույցում:
Ռուբլով ակտիվները 11 ամսում հասել են 6 միլիարդ ռուբլու, իսկ արտասահմանյան արժույթով ակտիվները կրճատվել են հասնելով 25.5 միլիարդ դոլարի: Ազգային արժույթի ակտիվների աճը պայմանավորված է ոչ ֆինանսական կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց վարկավորումներով:
Ֆիզիկական անձանց վարկավորումը 11 ամսում աճել է 21.4 տոկոսով:
ՌԴ ԿԲ-ում նշում են, որ հիփոթեքային վարկավորման շնորհիվ ցուցանիշն աճում է: Հիփոթեքային պարտքը նոյեմբերի 1 դրությամբ կազմում է 6.4 տրիլիոն ռուբլի:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ռուսական բանկերը վարկային քարտերի տրամադրումն ավելացրել են 69.2 տոկոսով:

19-12-2018 12:07 1522
The profit of the Russian banking sector in January-November 2018 amounted to 1.2 billion rubles. The figure rose 1.5 times compared with the same period last year, according to a report from the Bank of Russia.
Ruble assets reached 6 billion rubles in 11 months, while assets in foreign currency fell to 25.5 billion dollars. The increase in assets in national currency is due to an increase in lending to non-financial organizations and individuals.
Lending to individuals over 11 months increased by 21.4%.
The Central Bank of the Russian Federation noted that the figure is growing due to an increase in the number of mortgage loans. Total mortgage debt as of November 1 reached 6.4 trillion rubles.