Գերմանիայի իշխանություններն ընդունել են մինչև 2038 թվականի վերջ էներգետիկ ոլորտում ածուխից հրաժարվելու վերաբերյալ ծրագիր: Այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Երկիրը հույս ունի նման արդյունքների հասնել դաշնային բյուջեից սուբսիդավորման շնորհիվ:
Նշվում է, որ Գերմանիայի կառավարության ածխի հանքարդյունաբերության հարցերով հանձնաժողովը որոշել է 40 միլիարդ եվրո հատկացնել դաշնային հողերին, որոնք ձգտում են հրաժարվել որպես էլեկտրաէներգիայի աղբյուր ածուխի օգտագործումից:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Գերմանիայում քարածխի արդյունահանման վերջին հանքը փակվել է 2018 թվականի դեկտեմբերին: Այժմ Գերմանիայում օգտագործվող բոլոր ածուխները ներկրվելու են այլ երկրներից:

Власти Германии приняли программу отказа от использования угля в энергетике к концу 2038 года. Об этом сообщает Deutsche Welle.
Страна надеется добиться таких результатов за счет субсидий из федерального бюджета.
Отмечается, что комиссия правительства ФРГ по вопросам добычи угля решила выделить 40 миллиардов евро федеральным землям, которые стремятся отказаться от использования угля в качестве источника электроэнергии.
Последняя шахта по добыче каменного угля на территории Германии закрылась в декабре 2018 года. Теперь весь использующийся в стране уголь будет импортироваться из других стран.