31-01-2019 14:11 1182
Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները գրանցել են INSTEX ընկերությունը (Instrument in Support of Trade Exchanges-Առևտրական հաշվարկների աջակցման գործիք) Միացյալ Նահանգների պատժամիջոցների շրջանցմամբ Իրանի հետ եվրոպական երկրների առևտրական հարաբերություններին օժանդակելու համար, հայտնել է գերմանական ARD հեռուստաալիքը:
Ըստ աղբյուրի՝ կազմակերպության կենտրոնակայանը գտնվելու է Փարիզում, իսկ այն գլխավորելու է բանկային ոլորտում փորձառություն ունեցող Գերմանիայի քաղաքացի:
Երեք երկրներից յուրաքանչյուրի Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներից բաղկացած դիտորդական խորհրդի նախագահ կդառնա բրիտանացի:
Եվրամիության ցանկացած պետություն նույնպես կկարողանա իր ներկայացուցչին ուղարկել խորհուրդ:
ԵՄ-ն ամերիկյան պատժամիջոցների շրջանցմամբ Իրանի հետ առևտրային հարաբերությունների աջակցման համար ֆինանսական տրանզակցիաների մեխանիզմ ստեղծելու մտադրության մասին հայտարարել էր անցյալ տարվա աշնանը: Ենթադրվում էր, որ այն կսկսի գործել արդեն 2018 թվականի դեկտեմբերին: Մեխանիզմը պետք է երաշխավորի միջազգային ֆինանսական գործարքավարությունները Իրանի և ԵՄ-ի երկրների միջև՝ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների գործողությունից անկախ:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից, որը ստորագրվել է 2015 թվականին եւ սահմանափակում է Թեհրանի միջուկային մշակումները՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների և Միացյալ Նահանգների ու Եվրամիության միակողմանի սահմանափակիչ միջոցների չեղարկման դիմաց:
Համաձայնագրի մնացած մասնակիցները հավանություն չեն տվել համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուն և հավատարիմ մնացել նախկին պայմանավորվածություններին:

31-01-2019 14:11 1181
The German channel ARD reported that the governments of Germany, France and the UK have registered the company INSTEX (Instrument of Support for Trade Exchanges) to support trade relations between European countries and Iran, bypassing US sanctions.
According to the source, the headquarters of the organization will be in Paris, and it will be headed by a German citizen with banking experience.
The head of the supervisory board, which will consist of representatives of the MFA of each of the three countries, will be a British citizen.
Any EU member state will also be able to send a representative to the council.
The EU announced its intention to create a financial transaction mechanism to support trade relations with Iran, bypassing US sanctions last fall. It was assumed that it will begin operation in December 2018. The mechanism should guarantee international financial transactions between Iran and the EU countries, regardless of US sanctions.
On May 8, US President Donald Trump announced Washington’s withdrawal from the Joint Comprehensive Action Plan - a deal that was concluded in 2015 and limited Tehran’s nuclear development in exchange for lifting the UN Security Council sanctions and unilateral restrictive measures of the United States and the European Union. The remaining parties to the agreement did not approve of the US withdrawal from the agreement and remained committed to the previous agreements.