21-02-2019 13:24 1270
Զաբայկալսկի երկրամասի դատարանը տուգանել է «Սբերբանկին»` վարկային քարտից գումար կանխիկացնելու ժամանակ միջնորդավճարներ գանձելու համար:
«Չիտայի չորրորդ վերաքննիչ դատարանն անօրինական է ճանաչել 8-րդ (կանխիկացման ժամանակ 3 տոկոս միջնորդավճարի գանձումը՝ նվազագույնը 390 ռուբլի) և 16-րդ կետերը (Visa և MasterCard վարկային քարտի սպասարկման սակագները)»,-ասվում է դատարանի որոշման տեքստում:
Դատական գործընթացը սկսվել էր Չիտայի բնակչուհու հետ տեղի ունեցած միջադեպից հետո, նա քարտից 100 ռուբլի կանխիկացնելիս վճարել է 390 ռուբլի միջնորդավճար:
«Սբերբանկն» իր գործողությունը հիմնավորել է «Բանկերի մասին» օրենքով: Դատարանի վճռով՝ «Սբերբանկը» տուգանվել է 20 հազար ռուբլիով:
Ռուսաստանի սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ կազմակերպությունից հայտնել են, որ դա աննախադեպ միջադեպ չէր: Նման իրավիճակ գրանցվել էր նաև 2012 թվականին՝ «Ռուսկի Ստանդարտ» բանկի մասնակցությամբ:

21-02-2019 13:24 1268
«Читинский четвертый апелляционный суд признал незаконными 8-й (комиссия при снятии наличных денег 3% от суммы, минимум 390 рублей) и 16-й пункты тарифа на обслуживание кредитных карт линейки Visa и MasterCard», - говорится в тексте решения суда.
Судебный процесс начался после инцидента с жительницей Читы, которая заплатила 390 рублей за операцию по снятию 100 рублей с кредитки.
«Сбербанк» обосновал свою деятельность «Законом о банках». По решению суда «Сбербанк» был оштрафован на 20 тысяч рублей.
По данным Российской организации по защите прав потребителей, это не был беспрецедентный инцидент. Подобная ситуация была зарегистрирована в 2012 году при участии банка «Русский Стандарт».