21-02-2019 13:24 1270
Զաբայկալսկի երկրամասի դատարանը տուգանել է «Սբերբանկին»` վարկային քարտից գումար կանխիկացնելու ժամանակ միջնորդավճարներ գանձելու համար:
«Չիտայի չորրորդ վերաքննիչ դատարանն անօրինական է ճանաչել 8-րդ (կանխիկացման ժամանակ 3 տոկոս միջնորդավճարի գանձումը՝ նվազագույնը 390 ռուբլի) և 16-րդ կետերը (Visa և MasterCard վարկային քարտի սպասարկման սակագները)»,-ասվում է դատարանի որոշման տեքստում:
Դատական գործընթացը սկսվել էր Չիտայի բնակչուհու հետ տեղի ունեցած միջադեպից հետո, նա քարտից 100 ռուբլի կանխիկացնելիս վճարել է 390 ռուբլի միջնորդավճար:
«Սբերբանկն» իր գործողությունը հիմնավորել է «Բանկերի մասին» օրենքով: Դատարանի վճռով՝ «Սբերբանկը» տուգանվել է 20 հազար ռուբլիով:
Ռուսաստանի սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ կազմակերպությունից հայտնել են, որ դա աննախադեպ միջադեպ չէր: Նման իրավիճակ գրանցվել էր նաև 2012 թվականին՝ «Ռուսկի Ստանդարտ» բանկի մասնակցությամբ:

21-02-2019 13:24 1269
"The Chita Fourth Appeal Court declared illegal the 8th (commission for cash withdrawal 3% of the amount, minimum 390 rubles) and 16th points of tariff for servicing credit cards of Visa and MasterCard lines," the court's text says.
The trial began after the incident with a resident of Chita, who paid 390 rubles for an operation to withdraw 100 rubles from a credit card.
Sberbank justified its activities by the Law on Banks. By decision of the court, Sberbank was fined 20,000 rubles.
According to the Russian Consumer Protection Organization, this was not an unprecedented incident. A similar situation was registered in 2012 with the participation of "Russian Standard" Bank.