Միացյալ Նահանգներում խնդրագիր է հայտնվել, որով իշխանություններին կոչ է արվում Կանադային վաճառել Մոնտանա նահանգը՝ պետական պարտքը նվազեցնելու համար:
Հաղորդվում է, որ վաճառքի նախաձեռնողը Յան Համմոնդն է, որն առաջարկում է տարածքի մի մասը վաճառել 1 տրիլիոն դոլարով:
«Մենք մեծ պարտքեր ունենք, իսկ Մոնտանան անօգուտ է», - ասվում է խնդրագրի էջում:
Նշվում է, որ այս պահին խնդրագրին աջակցություն է հայտնել 12 հազար ամերիկացի:
ԱՄՆ իշխանություններն արդեն միջոցներ են ձեռնարկում՝ նման վաճառքն արգելելու համար:
Մոնտանա նահանգ ԱՄՆ-ի հյուսիսարևմտյան մասում։ Մոնտանայի տարածքը 381.156 քառակուսի կիլոմետր է։ Մոնտանան ավելի մեծ է Ճապոնիայից: Այն տարածքով չորրորդն է ԱՄՆ-ում` Ալյասկայից, Տեխասից և Կալիֆոռնիայից հետո: Տնտեսությունը հիմնված է գյուղատնտեսության վրա, ներառյալ անասնապահությունը և հացահատիկային բույսերի մշակումը։ Մյուս տնտեսության հիմնական ճյուղերից է հանքարդյունաբերությունը` այդ թվում գազը, նավթը, ծանր լեռնային ապարները, նաև արագ զարգանում է տուրիզմը: 2013 թվականի ԱՄՆ մարդահամարի բյուրոյի տվյալներով` նահանգի բնակչությունը կազմել է 1 015 165 մարդ:

21-02-2019 18:04 1279
In the United States, a petition appeared calling for the sale of Montana to Canada for the sake of reducing US government debt.
It is reported that the initiator of the sale is Jan Hammond, who offers to sell part of the territory for $ 1 trillion.
"We have big debts, and Montana is useless," - said on the page of the petition.
It is noted that at the moment 12 thousand Americans supported the petition.
US authorities are already taking measures to ban such sales.
Montana is a state in the northwestern United States. The area of ​​Montana is 381.156 square kilometers. Montana is bigger than Japan: It is the fourth largest state in the USA after Alaska, Texas and California. The economy is based on agriculture, including cattle breeding and grain processing. One of the main sectors of the economy is mining, including gas, oil, heavy rocks, as well as rapidly developing tourism. According to the 2013 Census Bureau, the population of the province is 1,015,165.