Ռուսաստանի Դաշնության վարկային կազմակերպությունների համար մշակվում է ստանդարտ, որը նախատեսված է բնակչությանը ներդրումային բաղադրիչով ռիսկային պրոդուկտների վաճառքի համար:
Այս մասին «Известия»-ին պատմել է Ֆինանսական ազգային ասոցիացիայի (ինքնակարգավորվող կազմակերպություն, որում ներառված են բոլոր խոշոր բանկերը) նախագահ Վասիլի Զաբլոցկին:
Բանկերի աշխատակիցներին արգելվելու է վաճառել մի ծառայություն մեկ այլ ուրիշի անվան տակ և լռել բոլոր բաղադրիչների մասին:
Բանկային ռիսկային պրոդուկտներ են համարվում ներդրումային բաժնետիրական հիմնադրամներում հավելվածները, արժեթղթերը, բրոքերային և անհատական ներդրումային հաշիվների վրա միջոցների փոխանցումները, որոնք բնակչությանը հաճախ ներկայացվում են ավանդների տեսքով:
Այսօր բանկերի յուրաքանչյուր 10-րդ հաճախորդը տուժում է իրեն գերռիսկային պրոդուկտների վաճառքից և աշխատակիցների լռությունից:

06-03-2019 13:18 1569
Для кредитных организаций Российской Федерации разработан стандарт продажи рисковых продуктов населению с инвестиционной составляющей.
Об этом «Известиям» сообщил президент Национальной ассоциации финансовых учреждений Василий Заблоцкий (саморегулируемая организация, в которую входят все крупные банки).
Служащим банка запретят продавать одни услуги под видом других, умалчивая обо всех составляющих.
Рискованными банковскими продуктами считаются вложения в паевые инвестиционные фонды, ценные бумаги, перечисление средств на брокерские и индивидуальные инвестиционные счета, которые иногда предлагаются населению под видом вкладов.
Сейчас каждый десятый клиент банков страдает от продажи ему высокорискованных продуктов и умалчивания. Принятие стандарта призвано изменить эту ситуацию.