22-03-2019 16:02 1774
Ամերիաբանկը 2018թ. արդյունքներով առաջատարն է ՀՀ բանկային համակարգում ֆակտորինգի պորտֆելի ծավալով: Ամերիաբանկից տեղեկացնում են, որ 2018թ.-ին բանկի պորտֆելը 2017թ.-ի համեմատությամբ աճել է 59%-ով և տարեվերջին կազմել շուրջ 11 մլրդ ՀՀ դրամ: Ներկայումս ֆակտորիգի պորտֆելն արդեն գերազանցում է 12 մլրդ ՀՀ դրամը:
«Ֆակտորինգը, որպես կարճաժամկետ ֆինանսավորման լավագույն գործիք, ակտիվորեն կիրառվում է Ամերիաբանկի կողմից, որի արդյունքում բանկի ֆակտորինգի պորտֆելը բավականին դիվերսիֆիկացված է: Ֆակտորինգի ծառայությունից օգտվում են տնտեսության ամենատարբեր ոլորտները (էներգետիկա, շինարարություն, առևտուր, հանրային ծառայություններ և այլ ոլորտներ) ներկայացնող հաճախորդներ, որոնց շրջանառու միջոցները համալրելու նպատակով անհրաժեշտ է լինում ստանալ կարճաժամկետ ֆինանսավորում: Որպես ճկուն ֆինանսական գործիք` ֆակտորինգը թույլ է տալիս ոչ միայն արդյունավետ լուծել այս խնդիրները, այլ նաև աշխատել գործընկերների հետ տարաժամկետ վճարման պայմաններով: Ֆակտորինգի շրջանակներում հաճախորդներն իրենց դեբիտորական պարտքի գծով ձևավորված դրամական պահանջի իրավունքը զիջում են բանկին` փոխարենն անմիջապես ստանալով ֆակտորինգային ֆինանսավորում, որը թույլ է տալիս անխոչընդոտ իրականացնել կազմակերպությունների բնականոն ֆինանսական գործունեությունը»,- տեղեկացնում են Ամերիաբանկից:
Ինչպես նշվում է, գործարքների գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում արտահանման ֆակտորինգին, որի շրջանակներում Ամերիաբանկը սերտորեն համագործակցում է Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության հետ, ինչը արտահանողներին հնարավորություն է ընձեռում կառուցելու ֆինանսական տեսանկյունից առավել արդյունավետ և վստահելի հարաբերություններ արտերկրի գործընկերների հետ:

22-03-2019 16:02 1772
Америабанк лидирует среди армянских банков по объему факторингового портфеля по итогам 2018г. За отчетный год портфель банка вырос на 59% по сравнению с предыдущим годом и по состоянию на конец года составил порядка 11 млрд драмов РА. В настоящее время факторинговый портфель банка уже превышает 12 млрд драмов РА.
Америабанк активно использует факторинг как лучший инструмент краткосрочного финансирования, благодаря чему портфель банка в этом направлении достаточно диверсифицирован. Факторинговыми услугами Америабанка пользуются представители самых различных отраслей экономики (энергетика, строительство, торговля, общественные услуги и пр.). Обычно факторингом пользуются компании, которым необходимо быстро получить краткосрочное финансирование для регулирования денежных потоков или пополнения оборотных средств. Будучи гибким финансовым инструментом, факторинг позволяет не только эффективно решить этот вопрос, но и работать с поставщиками по принципу отсроченного платежа. В рамках факторинга клиент уступает право требования по дебиторской задолженности банку, а взамен получает финансирование для ведения финансовых операций бизнеса.
Большая часть портфеля Америабанка приходится на экспортный факторинг, в рамках которого банк тесно сотрудничает с Армянским агентством по страхованию экспорта. Это позволяет экспортерам строить более эффективные и надежные с финансовой точки зрения взаимоотношения с зарубежными партнерами.