22-03-2019 16:02 1774
Ամերիաբանկը 2018թ. արդյունքներով առաջատարն է ՀՀ բանկային համակարգում ֆակտորինգի պորտֆելի ծավալով: Ամերիաբանկից տեղեկացնում են, որ 2018թ.-ին բանկի պորտֆելը 2017թ.-ի համեմատությամբ աճել է 59%-ով և տարեվերջին կազմել շուրջ 11 մլրդ ՀՀ դրամ: Ներկայումս ֆակտորիգի պորտֆելն արդեն գերազանցում է 12 մլրդ ՀՀ դրամը:
«Ֆակտորինգը, որպես կարճաժամկետ ֆինանսավորման լավագույն գործիք, ակտիվորեն կիրառվում է Ամերիաբանկի կողմից, որի արդյունքում բանկի ֆակտորինգի պորտֆելը բավականին դիվերսիֆիկացված է: Ֆակտորինգի ծառայությունից օգտվում են տնտեսության ամենատարբեր ոլորտները (էներգետիկա, շինարարություն, առևտուր, հանրային ծառայություններ և այլ ոլորտներ) ներկայացնող հաճախորդներ, որոնց շրջանառու միջոցները համալրելու նպատակով անհրաժեշտ է լինում ստանալ կարճաժամկետ ֆինանսավորում: Որպես ճկուն ֆինանսական գործիք` ֆակտորինգը թույլ է տալիս ոչ միայն արդյունավետ լուծել այս խնդիրները, այլ նաև աշխատել գործընկերների հետ տարաժամկետ վճարման պայմաններով: Ֆակտորինգի շրջանակներում հաճախորդներն իրենց դեբիտորական պարտքի գծով ձևավորված դրամական պահանջի իրավունքը զիջում են բանկին` փոխարենն անմիջապես ստանալով ֆակտորինգային ֆինանսավորում, որը թույլ է տալիս անխոչընդոտ իրականացնել կազմակերպությունների բնականոն ֆինանսական գործունեությունը»,- տեղեկացնում են Ամերիաբանկից:
Ինչպես նշվում է, գործարքների գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում արտահանման ֆակտորինգին, որի շրջանակներում Ամերիաբանկը սերտորեն համագործակցում է Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության հետ, ինչը արտահանողներին հնարավորություն է ընձեռում կառուցելու ֆինանսական տեսանկյունից առավել արդյունավետ և վստահելի հարաբերություններ արտերկրի գործընկերների հետ:

22-03-2019 16:02 1773
Ameriabank is the leader of market in Armenia by the volume of factoring operations as per 2018 results. As of year-end the bank’s factoring portfolio was about AMD 11 billion, which represents a 59% increase over 2017. Currently the bank boasts an impressive AMD 12+ billion factoring portfolio.
As an excellent short-term financing solution, Ameriabank actively employs factoring among its services, the result being that currently our factoring portfolio is rather diversified covering such industries as energy, construction, trade, public services, etc. A flexible financial tool, factoring delivers funding to market players who encounter working capital and cash flow shortages in their business cycle, at the same time enabling them to network with partners on deferred payment terms. Factoring best suits clients for assigning their receivables to the bank at discounted prices to receive instant cash payment with short maturities to keep up with financial operations.
A significant portion of transactions is export factoring. Ameriabank closely cooperates with the Export Insurance Agency of the Republic of Armenia to increase the range of opportunities for exporters to have more reliable and seamless financing options with their overseas partners.