12-04-2019 20:59 1748
ԱՄՆ երեք խոշորագույն բանկերը ստուգել են իրենց հաճախորդների հաշիվները`Ռուսաստանից փողերի լվացման հնարավոր դեպքեր բացահայտելու համար, գրում է Financial Times- ը:
Կոնգրեսի լսումների ժամանակ այս մասին հայտարարել են Bank of America-ի , Morgan Stanley-ի և Citigroup-ի գործադիր տնօրեններ՝ Բրայան Մոյնիհենը Ջեյմս Գորմանը և Մայքլ Կորբաթը:
Ընդ որում՝ Bank of America-ի և Morgan Stanley-ի ղեկավարները հայտնել են, որ ստուգումները որևէ կասկածելի գործողություն չեն բացահայտել: Citigroup- ի ղեկավարն ասել է, որ «չի կարող մեկնաբանել շարունակվող քննությունը», գրում է թերթը:
Այս պահին ամերիկացի օրենսդիրները քննություն են տանում Deutsche Bank-ի նկատմամբ: Գերմանիայի խոշորագույն բանկը մեղադրվում է ռուսական հաճախորդների միջոցների լվացման համար: 2017 թվականին Deutsche Bank- ը համաձայնվել է վճարել 630 միլիոն դոլար տուգանք` ԱՄՆ-ի և Միացյալ Թագավորության նմանատիպ նախորդ հետաքննության կարգավորման շրջանակում:

12-04-2019 20:59 1721
Financial Times пишет, что три крупнейших банка США проверили счета своих клиентов, чтобы выявить возможные случаи отмывания денег из России.
Главные исполнительные директора Bank of America Брайан Мойнихэн, Morgan Stanley Джеймс Горман и Citigroup Майкл Корбат заявили об этом на слушаниях в Конгрессе.
Между тем официальные представители Bank of America и Morgan Stanley сообщили, что проверки не выявили каких-либо подозрительных транзакций. Генеральный директор Citigroup заявил, что «он не может комментировать продолжающееся расследование», пишет газета.
В настоящий момент американские законодатели проводят расследование Deutsche Bank. Крупнейший банк Германии обвиняется в отмывании денег у российских клиентов. В 2017 году Deutsche Bank согласился выплатить штраф в размере 630 миллионов долларов США по аналогичному запросу в США и Великобританию.