15-04-2019 14:52 1727
Facebook ընկերության բաժնետերերը փորձել են տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից կրկին հեռացնել կառույցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգին:
Այս մասին տեղեկությունը ներկայացված է ԱՄՆ-ի արժեթղթերի և բորսաների դաշնային հանձնաժողովին ուղղված առաջարկում:
«Ամերիկյան Facebook-ի գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը 2012 թվականից ի վեր նախագահում է տնօրենների խորհրդում»,-նշել են բաժնետերերը՝ ընդգծելով, որ իրենք սահմանափակ հնարավորություններ ունեն Ցուկեբերգի իշխանական լիազորությունների վերահսկման հարցում:
Ընկերությունում գտնում են, որ տվյալ հանգամանքը թուլացնում է Facebook-ի ղեկավարությունն ու դրա կառավարման նկատմամբ վերահսկողությունը:
Ավելի վաղ Facebook ընկերության՝ համանուն սոցիալական ցանցի սեփականատիրոջ հանգուցային թոփ-մենեջերներից մեկը՝ Քրիս Քոքսը, հեռանում է իր պաշտոնից: Բացի այդ՝ Ցուկերբերգը հայտարարել էր Քրիս Դենիելի պաշտոնաթողության մասին, որը պատասխանատու էր Facebook-ին պատկանող WhatsApp մեսենջերի համար:

15-04-2019 14:52 1697
Акционеры Facebook вновь попытались отстранить основателя компании Марка Цукерберга с поста председателя совета директоров.
Уточняется, что такая информация обозначена в предложении, направленном в федеральную Комиссию по ценным бумагам и биржам США.
«Генеральный директор Facebook Марк Цукерберг возглавляет совет директоров с 2012 года», - заявили акционеры, подчеркнув, что у них ограниченные возможности контролировать полномочия Цукерберга.
Компания посчитала, что это обстоятельство подрывает лидерство Facebook и контроль над его управлением.
Ранее один из ключевых топ-менеджеров Facebook, владелец хакерской социальной сети Крис Кокс, подал в отставку со своего поста. Кроме того, Цукерберг объявил об отставке Криса Даниэля, который был ответственным за мессенджер WhatsApp в Facebook.