30-11--0001 04:00 1522
Սև ծովում մեկնարկել է «Թուրքական հոսք» գազամուղի ստորջրյա հատվածի շինարարությունը: Շինարարությունը սկսվել է ռուսական ափերից: Սև ծովի հատակին յուրաքանչյուր հոսքի համար կտեղադրվի 900 կմ երկարությամբ խողովակ: Գազամուղը ընդհանուր առմամբ կունենա տարեկան 30 մլրդ խմ թողունակություն: Շինարարությունն իրականացնում է Allseas ընկերությանը պատկանող Audacia նավը:
«Գազպրոմ» ընկերության նախագահ Ալեքսեյ Միլերն ասել է, որ ծրագիրն իրականացնելիս խստորեն հետևելու են գրաֆիկին, 2019-ի վերջին թուրք և եվրոպացի գործընկերները կարող են ռուսական գազի ներկրման նոր երթուղու հույս ունենալ:
Հիշեցնենք, որ «Թուրքական հոսք»-ի պայմանագիրը Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև կնքվեց 2016-ի հոկտեմբերին: Գազամուղի առաջին խողովակը նախատեսված է ռուսական վառելիքը Թուրքիա հասցնելու համար, երկրորդը՝ Հարավային ու Հարավարևելյան Եվրոպայի երկրներ հասցնելու համար:

30-11--0001 04:00 1523
The construction of underwater sector of "Turkish Stream" gas pipeline in Black sea has been started.
Construction began from the Russian coasts. 900 km long pipe will be installed for each stream on the floor of Black sea.
The pipeline will have capacity of 30 billion cubic meters annually. “Allseas” company implements the construction.
"Gazprom" president Alexei Miller said that they will strictly follow the schedule, by the end of 2019, the Turkish and European partners can expect a new route for Russian gas supplies.
The agreement of "Turkish Stream" gas pipeline between Russia and Turkey was signed in October 2016. The first pipe is designed to bring Russian gas to Turkey, the second is for Southern and South Eastern European countries.