30-11--0001 04:00 1780
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան գործարկել է պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման և հետգնման գործընթացի սպասարկման առցանց (on-line) համակարգը, որի շնորհիվ ֆիզիկական անձինք հնարավորություն են ստանում առցանց եղանակով պետական պարտատոմսեր ձեռքբերել անմիջապես պետությունից՝ առանց որևէ գրասենյակ այցելության, հաղորդում է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ հաղորդագրության, համակարգը գործարկվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության Գանձապետական պահառու համակարգի հետ համագործակցության շրջանակում:
Ունենալով ID քարտ և անվճար գրանցվելով www.gp.minfin.am [1] կայքում՝ ֆիզիկական անձինք կկարողանան ներդրումներ կատարել ոչ միայն գանձապետական խնայողական և կարճաժամկետ պարտատոմսերում, այլև միջնաժամկետ և երկարաժամկետ պետական պարտատոմսերում, որոնցում կատարված ներդրումներից ստացվող եկամուտներն ազատված են եկամտային հարկից:
Առցանց (on-line) համակարգին զուգահեռ շարունակում են գործել ՀՀ ֆինանսների նախարարության Գանձապետական պահառու համակարգի սպասարկման կետերը, որտեղ ներդրողները կարող են ստանալ առցանց համակարգի կողմից առաջարկվող ծառայություններն, ինչպես նաև գրանցվել առցանց համակարգում, եթե չունեն ID քարտ:
Շնորհիվ ամբողջությամբ ավտոմատացված համակարգի ՝ ներդրողը պարտատոմսի դիմաց վճարումն իրականացնում է անձամբ՝ իր պլաստիկ քարտի միջոցով: Համակարգում գրանցումը և գործարքների կատարումն անվճար է. առկա է միայն դրամական միջոցների էլեկտրոնային փոխանցման միջնորդավճար:

30-11--0001 04:00 1779
НАСДАК ОЭМЭКС Армения запустила онлайн(on-line) систему распределения гособлигаций и обслуживания их повторной перекупки, благодаря чему физические лица получают возможность приобрести гособлигации в режиме онлайн непосредственно от государства, без посещения какого-либо офиса, сообщает пресс-служба биржи НАСДАК ОЭМЭКС Армения.
Система была запущена в рамках сотрудничества с Казначейским депозитарием Министерства финансов РА.
При наличии ID карты и бесплатной регистрации на сайте www.gp.minfin.am физические лица могут инвестировать не только в казначейские сберегательные и краткосрочные облигации, но и среднесрочные и долгосрочные государственные облигации, доходы с которых освобождены от налога.
Параллельно с онлайн (on-line) системой продолжают действовать обслуживающие точки Казначейского депозитария Министерства финансов РА, где инвесторы могут получить предоставляемые онлайн системой услуги, а также зарегистрироваться в ней без наличия ID карты.
Благодаря полностью автоматизированной системе, инвестор осуществляет плату за облигацию лично, с помощью своей пластиковой карты. Регистрация на сайте и выполнение сделок бесплатно: необходима лишь комиссия за электронный перевод денежных средств.