Շնորհակալություն հայտնելով ցուցաբերած վստահության համար, Հ.Ավագյանը հայտարարել է, որ մեծ ձեռքբերում է համարում Ասոցիացիայի մասնակիցների թվի ավելացումը, որն արդեն հասել է 620-ի: «Իմ նախագահության ընթացքում ես մեծ ուշադրություն էի դարձնում «հրդեհների մարմանը», իսկ Ա.Մանուկյանի մոտեցումն այլ է, ռազմավարական է», - հավելել է նա:
Ձեռքբերումների շարքում Ավագյանը նշել է պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության կարգավորումը, սահմանադրական փոփոխությունները, նոր Հարկային օրենսգրքում ՓՄՁ մասով փոփոխությունները, ավելի քան 20 սեմինարների և բազմաթիվ խորհրդատվությունների անցկացումը Երևանում և մարզերում, հակակոռուպցիոն գործունեությունը, օգնությունը հայրենական արտադրողին`made in Armenia նախագծի շրջանակներում, միջազգային ինտեգրումը`համագործակցություն հաստատելով նմանատիպ կառույցների հետ Ուկրանիայում, Բելառուսում, Վրաստանում, Էստոնիայում: Ընդ որում, նա նշել է, որ հաջողվել է կարգավորել հայկական ապրանքների արտահանումը դեպի Էստոնիա:
Ինչ վերաբերում է բյուջեին, Ավագյանը հաղորդել է, որ Ասոցիացիայի միջոցների 90-100% կազմում են մասնակիցների ներդրումները, մասնավորապես, դրանց ընդհանուր ծավալը 2016 թվականի արդյունքերով կազմել է 1086.000 մլն դրամ:
Հիշեցնենք, որ «ՓՄՁ համագործակցություն» Ասոցիացիան հիմնադրվել է 2014 թվականին, որի նպատակն է օժանդակել ՓՄՁ-ներին և պաշտպանել ոլորտի սուբյեկտների շահերը:

30-11--0001 04:00 1761
Новым председателем Ассоциации «МСБ Сотрудничество» был избран Артак Манукян. Во время 3-го ежегодного конгресса Асоциации было объявлено о том, что на пост председателя была также выдвинута кандидатура бывшего председателя Акопа Авагяна, но впоследствии он снял свою кандидатуру, после чего с 5-ю голосами “за” был избран Артак Манукян.
Выразив благодарность за оказанное ему до сих пор доверие, Авагян заявил, что считает большим достижением увеличение количества членов Ассоциации, которое достигло 620-и. «В мою бытность председателем я уделял особое внимание «тушению пожаров», а подход Манукяна другой – стратегический», - добавил он.
В числе достижений Авагян выделил налаженный диалог между частным сектором и государством, соответствующие изменения, внесенные в Конституцию, изменения в Налоговом кодексе касательно МСБ, проведение более 20 семинаров и многочисленных консультаций в Ереване и регионах, антикоррупционная деятельность, поддержка отечественного производителя в рамках проекта Мade in Armenia, международная интеграция посредством сотрудничества с соответствующими структурами в Украине, Беларуси, Грузии и Эстонии. При этом, он отметил, что Ассоциации удалось наладить экспорт армянских товаров в Эстонию.
Что касается бюджета, Авагян сообщил, что 90-100% средств Ассоциации состоят из взносов ее членов, в частности, по итогам 2016г., общая сумма составила 1086.000 млн драмов.
Напомним, что Ассоциация «Сотрудничество МСБ» была основана в 2014г. Целью Ассоциации является поддержка МСБ и защита хозяйствующих субъектов.