Զրուցակիցները քննարկել են ավիացիոն բնագավառում հայ-կատարական համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հնարավորությունները: Նախագահ Սարգսյանը երկկողմ միջպետական հարաբերությունների օրակարգն ընդլայնելու գործում էական դերակատարում է վերապահել «Կատար Էյրվեյս» ավիաընկերության կողմից իրականացվող ավիաթռիչքներին. «Կատար Էյրվեյս»-ը հայկական ավիափոխադրումների շուկա է մուտք գործել 2016թ. մայիսից` իրականացնելով Դոհա-Երևան-Դոհա երթուղով կանոնավոր օդային փոխադրումներ:
Նախագահի համոզմամբ, տարեցտարի Ծոցի երկրներից, այդ թվում՝ Կատարից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թվի ավելացման գործում վճռորոշ դեր ունի ուղիղ ավիաչվերթերի առկայության հանգամանքը:
Նշելով, որ 2013 թվականից Հայաստանը որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականություն՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում Հայաստանի կողմից վարվող այդ քաղաքականությունը նոր հնարավորություններ է ընձեռում թե՛ հայկական և թե՛ արտասահմանյան ավիաընկերություններին՝ ապահովելով բոլորի համար հավասար և ազատ մրցակցային պայմաններ:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը կողջունի և կաջակցի Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ավիացիոն բնագավառում կատարցի ներդրողներին:
«Կատար Էյրվեյս» ընկերության գործադիր տնօրենը տեղեկացրել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որ Նորին Վսեմություն Կատարի Էմիրից արդեն ստացել է հանձնարարություն` իր գլխավորած ոլորտում Հայաստանի հետ զարգացնելու փոխգործակցությունը և վստահեցրել է, որ կանի ամեն ինչ այդ հանձնարարությունը իրականացնելու համար: Աքբար Ալ Բաքրը նշել է, որ ավիաընկերությունը տեսնում է համագործակցությունը զարգացնելու ներուժ և ձգտում է զարգացնել փոխշահավետ հարաբերություններ:

30-11--0001 04:00 1503
В рамках своего официального визита в Катар Президент Серж Саргсян сегодня встретился с исполнительным директором компании «Катар Эйрвейс» Акбар Бакри.
Собеседники обсудили армяно-катарское сотрудничество в области авиации и возможности его развитич. Президент Саргсян отметил важную роль авиарейсов, реализуемых «Катар Эйрвейс», в расширении повестки межгосударственных отношений: «Катар Эйрвейс» вступил в армянский рынок авиаперевозок в мае 2016г., с тех пор осуществляя регулярные воздушные перевозки по направлению Доха-Ереван-Доха. Президент убежден в том, что наличие данных рейсов из год в год будет способствовать увеличению количества туристов из стран Персидского залива, в том числе из Катара.
Отметив, что с 2013г. Армения реализует политику «Открытого неба», Президент Республики подчеркнул, что в области гражданской авиации и воздушного сообщения данная политика дает новые возможности как армянским, так и иностранным авиакомпаниям, предостваляя равные условия для свободной конкуренции. Серж Саргсян отметил, что Армения приветствует и готова оказать поддержку катарским инвесторам в разных областвх экономики, в том числе в сфере авиации.
Исполнительный директор компании «Катар Эйрвейс» Акбар Бакри сообщил Саргсяну о том, что Его величество эмир Катара уже поручил заняться развитием сотрудничества в данной областии и уверил в том, что сделает все, чтобы выполнить данное поручение. Абкар аль Бакри отметил, что авиакомпания видит потенциал развития сотруидничетсва и стремится к развитию взаимовыгодных отношений.