19-05-2017 17:49 1585
Հայաստանի միջպետական նշանակության ավտոճանապարհներին ապրիլի սկզբին մեկնարկած փոսային նորոգման աշխատանքներն արդեն ավարտված են, բացառությամբ Դիլիջան- Վանաձոր ավտոճանապարհի մոտ 20 կմ հատվածի, որտեղ անձրևառատ եղանակի պատճառով փոսային նորոգումը դեռ շարունակվում է և կավարտվի մինչև մայիսի 28-ը։
Խստաշունչ ու երկարատև ձմռան պատճառով այս տարի ճանապարհի պատվածքն առավել քայքայված էր։ Միայն միջպետական նշանակության ավտոճանապարհներին 2017թ. կատարվել է շուրջ 200 հազար քմ փոսային նորոգում։ Մինչդեռ 2016թ. միջպետական և հանրապետական նշանակության ճանապարհներին ընդհանուր առմամբ կատարվել է 110 հազար քմ նորոգում։
Ներկայում ճանապարհաշինարարները շարունակում են գծանշումների թարմացման, ճանապարհային նշանների վերականգնման, կողնակների նորոգման աշխատանքները։
Ընթացքի մեջ են և մինչև հունիսի սկիզբը կավարտվեն նաև հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհների փոսային նորոգումները։

В Армении завершены ямочные ремонтные работы, начатые на автодорогах межгосударственного значения в начале апреля. Неотремонтированной осталась лишь 20-километровая часть автодороги Дилижан-Ванадзор, ямочный ремонт которой из-за дождливой погоды будет завершен до 28-го мая.
Из-за морозной и долгой зимы в этом году покрытие дороги было еще более разрушенным. Только на автодорогах межгосударственного назначения в 2017г. был проведен ямочный ремонт на участке длиной в около 200 тысяч. А в 2016г. длина отремонтированных автодорог межгосударственного и республиканского значения составляла 110 тыс. км.
На данный момент продолжаются работы по обновлению линий дорожной разметки, восстановлению дорожных знаков и ремонту обочин. Также ведутся ямочные ремонтные работы на автодорогах республиканского значения, которые закончатся до начала июня.