«Ծրագրին արդեն միացել են երեք ֆինանսական կառույցներ և չորս մատակարարներ: Կարծում եմ, որ թե' մատակարարների, և թե' լիզինգատուների թիվը կավելանա, որովհետև պահանջարկը բավականին մեծ է, և գյուղացիական տնտեսությունների համար տեխնիկայի ձեռքբերումը կդառնա ավելի մատչելի», – իր խոսքում նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը:
«ՔԱՐԴ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ գործադիր տնօրեն Կարեն Պետրոսյանն իր հերթին վստահություն է հայտնել, որ ծրագիրը մեծապես կնպաստի գյուղտեխնիկայի պարկի արդիականացմանը, նոր տեխնոլոգիաների ներկրմանն ու կիրառմանը: Տեղեկացնելով, որ կազմակերպությունը հիմնականում զբաղվում է հայտնի ամերիկյան «John Deere» ընկերության տրակտորների ներկրմամբ և մատակարարմամբ` Կարեն Պետրոսյանը հույս է հայտնել, որ ծրագիրը հնարավորությունը կընձեռի ավելի լայնորեն ներկայացնել այդ ապրանքանիշը և ֆերմերներին ապահովել որակյալ գյուղտեխնիկայով:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի շրջանակում տնտեսավարողները կարող են ձեռք բերել տարբեր մակնիշների տրակտորներ, հացահատիկահավաք կոմբայններ,հավաքիչ-մամլիչներ, տրակտորային շարքացաններ, գութաններ, խոտհնձիչներ, կարտոֆիլատնկիչներ, կարտոֆիլաքանդիչներ, կուլտիվատորներ, ֆրեզներ, սրսկիչներ և այլ գյուղատնտեսական տեխնիկա: Գյուղտեխնիկայի ձեռքբերման պայմաններն են` 20% կանխավճար, տարեկան 2% լիզինգային տոկոսադրույք, 3-10 տարի մարման ժամկետ` կախված տեխնիկայի տեսակից:

30-11--0001 04:00 2523
Заместитель министра сельского хозяйства РА Роберт Макарян и исполнительный директор УКО "CARD AGROCREDIT" Карен Петросян подписали меморандум о сотрудничестве в области обеспечения реализации программы "Государственная поддержка финансовой аренды (лизинга) сельскохозяйственной техники Республики Армения".
"К программе уже подключились три финансовых института и четыре поставщика. Я считаю, что количество как поставщиков, так и лизингодателей значительно увеличится, поскольку спрос достаточно высок, и приобретение техники для сельских хозяйств станет намного доступнее", - отметил в своем выступлении заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян. Исполнительный директор УКО "CARD AGROCREDIT" Карен Петросян, в свою очередь, выразил уверенность в том, что программа существенным образом будет содействовать модернизации сельскохозяйственной техники, внедрению и применению новых технологий. В связи с тем, что организация занимается экспортом и внедрением тракторов американской фирмы «John Deere», Карен Петросян выразил надежду, что программа позволит в более широком формате представить эту торговую марку и обеспечить фермеров качественной сельскохозяйственной техникой.
Напомним, что в рамках программы хозяйствующие субъекты могут приобрести тракторы различных марок, комбайны для сбора пшеничных зерен, плуг, косилки, картофилесажалки, картофилекопалки,культиваторы,разбрызгиватели и прочую сельскохозяйственную технику. Условия приобретения недвижимости следующие: первоначальный взнос - 20%, ежегодная лизинговая ставка - 2%, срок погашения 3-10 лет в зависимости от вида техники.