17-07-2017 12:24 3339
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունն անցնող տասը տարվա ընթացքում ՀՀ-ում 504 մլն դոլարի ներդրում է կատարել Հայաստանում:
Դիվերսիֆիկացված միջազգայն հանքարդյունաբերական ընկերությունը նշել է Հայաստանում իր ներկայացվածության 10-ամյակը, որը զուգակցվել է «Հանքագործի ու մետալուրգի» մասնագիտական տոնի հետ:
«Տասը տարի առաջ մենք երկու ակտիվ ձեռք բերեցինք՝ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Երբ առաջին անգամ այստեղ եկանք, գործարանի կոլեկտիվը չէր աշխատում մոտ մեկ տարի: Մարդիկ չվճարված արձակուրդում էին, տեխնիկան էլ վատ վիճակում էր: Առաջին բանը, որ մենք արեցինք, տեխնիկայի վերականգնումն էր», - լրագրողների հետ զրույցում նշել է ընկերության նախագահ Ռոման Խուդոլիյը: Նա հավելել է, որ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունում ներկայումս աշխատում է 1070 մարդ:
Նա հատկապես կարևորեց ավստրալական Xstrata ընկերությունից ձեռք բերած եզակի Ալբիոն տեխնոլոգիան, որն ապահովում է ոսկու կորզման ամենաբարձր մակարդակը: «Մենք առաջին գործարանն ենք աշխարհում և դեռևս միակը, որն այս տեխնոլոգիայով է աշխատում», - նշեց պաշտոնյան:
Խուդոլիյի խոսքով՝ նախորդ տարի ընկերությունն արտադրել է 3 տոննա 800 կգ ոսկի, մինչդեռ 2006-ին, երբ նոր էր սկսում գործունեությունը, կարողացել է 136 կգ արտադրել: Ընկերությունը նախատեսում է ոսկու արտադրության քանակը հասցնել 5.5 տոննայի:
Ինչ վերաբերում է Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին, ապա Խուդոլիյը նշեց, որ այս պահին կոմբինատն արտադրում է պղնձի և մոլիբդենի 3.5 մլն տոննա խտանյութ, մինչդեռ մոտակա տարիներին նախատեսվում է խտանյութի քանակը հասցնել 4 տոննայի, իսկ կոմբինատում աշխատում է 1015 մարդ:

17-07-2017 12:24 3338
Over the past ten years, GeoProMining has made investments in the Republic of Armenia in the amount of $ 504 million.
A diversified international mining company celebrated the 10th anniversary of its representation in Armenia together with the professional holiday of a "miner and a metallurgist".
"Ten years ago we received two assets: GeoProMining Gold Ltd. and Agarak Copper-Molybdenum Combine. When I first came here, the factory employees had not worked here for about a year. People were on unpaid leave, the equipment was in poor condition. The first thing we did was to restore the equipment, the company's president Roman Khudolii told journalists. He added that currently 1070 people work for GeoProMining Gold.
He emphasized the unique Albion technology, acquired from the Australian company Xstrata, which provides a high level of gold extraction. "We are the first company in the world, and so far the only one that works by this technology," the official said.
According to Khudolly, last year the company produced 3 tons of 800 kg of gold, while in 2006, when they had just begun their work, they managed to produce only 136 kg. The company plans to increase gold production to 5.5 tons.
As for the Agarak Copper-Molybdenum Combine, Khudoli noted that currently the plant produces 3.5 million tons of copper and molybdenum concentrate, while in the coming years it is planned to increase the production of concentrate to 4 million tons and 1015 people work at the plant.