17-07-2017 12:24 3339
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունն անցնող տասը տարվա ընթացքում ՀՀ-ում 504 մլն դոլարի ներդրում է կատարել Հայաստանում:
Դիվերսիֆիկացված միջազգայն հանքարդյունաբերական ընկերությունը նշել է Հայաստանում իր ներկայացվածության 10-ամյակը, որը զուգակցվել է «Հանքագործի ու մետալուրգի» մասնագիտական տոնի հետ:
«Տասը տարի առաջ մենք երկու ակտիվ ձեռք բերեցինք՝ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Երբ առաջին անգամ այստեղ եկանք, գործարանի կոլեկտիվը չէր աշխատում մոտ մեկ տարի: Մարդիկ չվճարված արձակուրդում էին, տեխնիկան էլ վատ վիճակում էր: Առաջին բանը, որ մենք արեցինք, տեխնիկայի վերականգնումն էր», - լրագրողների հետ զրույցում նշել է ընկերության նախագահ Ռոման Խուդոլիյը: Նա հավելել է, որ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունում ներկայումս աշխատում է 1070 մարդ:
Նա հատկապես կարևորեց ավստրալական Xstrata ընկերությունից ձեռք բերած եզակի Ալբիոն տեխնոլոգիան, որն ապահովում է ոսկու կորզման ամենաբարձր մակարդակը: «Մենք առաջին գործարանն ենք աշխարհում և դեռևս միակը, որն այս տեխնոլոգիայով է աշխատում», - նշեց պաշտոնյան:
Խուդոլիյի խոսքով՝ նախորդ տարի ընկերությունն արտադրել է 3 տոննա 800 կգ ոսկի, մինչդեռ 2006-ին, երբ նոր էր սկսում գործունեությունը, կարողացել է 136 կգ արտադրել: Ընկերությունը նախատեսում է ոսկու արտադրության քանակը հասցնել 5.5 տոննայի:
Ինչ վերաբերում է Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին, ապա Խուդոլիյը նշեց, որ այս պահին կոմբինատն արտադրում է պղնձի և մոլիբդենի 3.5 մլն տոննա խտանյութ, մինչդեռ մոտակա տարիներին նախատեսվում է խտանյութի քանակը հասցնել 4 տոննայի, իսկ կոմբինատում աշխատում է 1015 մարդ:

За последние десять лет компания «GeoProMining» сделала инвестиции в Республике Армения в размере 504 млн долларов.
Многоотраслевая международная добывающая компания отметила 10-летие своей представленности в Армении совместно с профессиональным праздником «горняка и металлурга».
«Десять лет назад мы получили два актива: компанию ООО GeoProMining Gold и Агаракский медно-молибденовый комбинат. Когда я впервые приехал сюда, сотрудники завода не работали уже около года. Люди находились в неоплачиваемом отпуске, оборудование было в плохом состоянии. Первое, что мы сделали, было восстановление оборудования, сообщил президент компании Роман Худоли журналистам. Он добавил, что в настоящее время в компании «GeoProMining Gold» работает 1070 человек.
Он особо подчеркнул уникальную Albion технологию, приобретенную у австралийской компании Xstrata, которая обеспечивает высокий уровень извлечения золота. «Мы первая компания в мире, и до сих пор единственная, которая работает по этой технологии,» сказал чиновник.
По словам Худоли, в прошлом году компания произвела 3 тонны 800 кг золота, в то время как в 2006 году, когда они только начали свою работу, им удалось произвести свего 136 кг. Компания планирует увеличить производство золота до 5,5 тонн.
Что же касается Агаракского медно-молибденового комбината, Худоли отметил, что в настоящее время комбинат производит 3,5 миллиона тонн концентрата меди и молибдена, тогда как в ближайшие годы, планируется довести производство концентрата до 4 млн тонны и в комбинате работает 1015 человек.