19-07-2017 12:38 2479
Անգլիայի բանկը պաշտոնապես ներկայացրել է 10 ֆունտ սթեռլինգ արժեքով նոր թղթադրամը, որի վրա պատկերված է գրող Ջեյն Օսթինը: Թղթադրամի տպագրումը նվիրված է հեղինակի մահվան 200-ամյակին: Օսթինի դիմանկարով թղթադրամը շրջանառության մեջ կդրվի 2017թ. սեպտեմբերի 14-ին:
Դա Անգլիայի բանկի առաջին թղթադրամն է, որը ունի տակտիլ բնութագրիչներ (կույրերի և թույլ տեսողությամբ մարդկանց համար): Այն պատրաստված է պոլիմերային նյութից, ունի պաշտպանության բարձր մակարդակ և ծառայելու երկարատև ժամանակ:
Ավելի վաղ թողարկվել էր 5 ֆունտ սթեռլինգ արժողությամբ պոլիմերային թղթադրամ Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլի դիմանկարով: 2020թ. նախատեսվում է ներկայացնել 20 ֆունտ սթեռլինգ արժողությամբ թղթադրամ` նկարիչ Ջոզեֆ Մելլորդ Ուիլյամ Թերների դիմանկարով:

19-07-2017 12:38 2477
Банк Англии представил новую банкноту в 10 фунтов стерлингов, на которой изображен писатель Джейн Остин. Выпуск банкноты посвящен 200-летию со дня смерти автора. Банкнота с портретом Остина будет введена в обращение с 14 сентября 2017 года.
Это первая банкнота Банка Англии, который имеет тактильные характеристики (для слепых и слабовидящих людей). Она изготовлена из полимерного материала, имеет высокий уровень защиты и будет служить долго.
Ранее была выпущена банкнота из полимерного материала в 5 фунтов стерлингов с портретом бывшего премьер-министра Великобритании Уинстона Черчилля. В 2020 г. планируется ввести банкноту в 20 фунтов стерлингов с портретом художника Джозефа Меллорда Уильяма Тернера.