19-07-2017 12:38 2479
Անգլիայի բանկը պաշտոնապես ներկայացրել է 10 ֆունտ սթեռլինգ արժեքով նոր թղթադրամը, որի վրա պատկերված է գրող Ջեյն Օսթինը: Թղթադրամի տպագրումը նվիրված է հեղինակի մահվան 200-ամյակին: Օսթինի դիմանկարով թղթադրամը շրջանառության մեջ կդրվի 2017թ. սեպտեմբերի 14-ին:
Դա Անգլիայի բանկի առաջին թղթադրամն է, որը ունի տակտիլ բնութագրիչներ (կույրերի և թույլ տեսողությամբ մարդկանց համար): Այն պատրաստված է պոլիմերային նյութից, ունի պաշտպանության բարձր մակարդակ և ծառայելու երկարատև ժամանակ:
Ավելի վաղ թողարկվել էր 5 ֆունտ սթեռլինգ արժողությամբ պոլիմերային թղթադրամ Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլի դիմանկարով: 2020թ. նախատեսվում է ներկայացնել 20 ֆունտ սթեռլինգ արժողությամբ թղթադրամ` նկարիչ Ջոզեֆ Մելլորդ Ուիլյամ Թերների դիմանկարով:

19-07-2017 12:38 2478
The Bank of England introduced a new £ 10 banknote, which depicts writer Jane Austen. The issue of the banknote is dedicated to the 200th anniversary of the author's death. The banknote with a portrait of Austin will be put into circulation on September 14, 2017.
This is the first banknote of the Bank of England, which has tactile characteristics (for the blind and visually impaired people). It is made of polymer material, has a high level of protection and will serve for a long time.
Earlier, a £ 5 banknote made of polymer material was issued with a portrait of former British Prime Minister Winston Churchill. In 2020, it is planned to issue a banknote of 20 pounds sterling with a portrait of the artist Joseph Mellord William Turner.