11-08-2017 14:58 2451
Շինարարի օրն ամեն տարի նշվում է օգոստոսի երկրորդ կիրակի օրը, հենց այդ տոնին ընդառաջ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորեց շինարարներին ու հայտարարեց, որ շինարարության ոլորտը Հայաստանում առանձնահատուկ ընկալում ունի: Ըստ վարչապետի` շինարարությունը եղել և մնում է Հայաստանի տնտեսության կարևոր և առանցքային բնագավառներից մեկը:
<< Ցանկացած երկրի տնտեսության համար շինարարությունը մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ ունի՝ դրական ազդեցություն ունենալով այլ ուղղությունների զարգացման վրա: Շատ ողջունելի է, որ այսօր հայ շինարարները զարգացնում են անցյալի մեր մեծ վարպետների մասնագիտական փորձառությունը և ավանդույթները՝ կառուցելով ամուր և գեղեցիկ շենքեր՝ նորարարական, առաջադեմ, անվտանգ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ>>, - նշեց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը հայտարարեց, որ կառավարությունը նոր նախագծերով ջանքեր է գործադրում քաղաքաշինության զարգացման համար: Շինարարական կազմակերպություններին և կառուցապատող ընկերություններին աջակցելու նպատակով է նաև կառավարությունը ներդրումային ծրագրեր զարգացնում: Այս պահին Հայաստանում լիցենզավորված շինարարական նախագծային կազմակերպությունների թիվը գերազանցում է 2000:
Վիճակագիրները շինարարության ոլորտում տարվա կտրվածքով 10% անկում են գրանցել: Թեև հունիսին մայիսիս համեմատ շինաշխատանքների ծավալը 28% ավելացել է` հասնելով 112 մլրդ դրամի:
<<Մեր կանխատեսումներով, վստահ ենք, որ շինարարության ոլորտում հոկտեմբերին մոտենալու ենք այն ցուցանիշին, որը լրացնելու է նախորդ տարվա տեմպերն ու տարվա կտրվածքով ունենալու ենք աճ>>, - հայտնեց վարչապետը:
Քաղաքաշինության ոլորտում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Շինարարի օրվա կապակցությամբ` վարչապետը հուշամեդալներով պարգևատրեց ոլորտի մասնագետներին:
Կառուցապատող, ու իրացնող ընկերություններին շնորհակալագրերով խրախուսեց նաև քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

The Constructor's Day is celebrated annually on the second Sunday of August, on the eve of this holiday Prime Minister Karen Karapetyan congratulated the builders and announced that the construction sector has a special perception in Armenia. According to the prime minister, construction has been and remains one of the key and pivotal spheres of Armenia's economy.
<< The construction for the economy of any country has a multiplier effect, having a positive impact on the development of other directions. It is very pleasant that today Armenian builders develop the professional experience and traditions of our past masters by building strong and beautiful buildings with innovative, progressive, safe technologies, "said Karen Karapetyan.
The prime minister announced that the government is working on new projects for urban development. The Government also develops investment projects to support construction companies and developers. At present, the number of licensed construction organizations in Armenia exceeds 2000.
Statistics stated a decline in the construction by 10% for this year. As compared to May in June the volume of construction works increased by 28% to 112 billion drams.
"With our predictions, we are confident that in the field of construction in October we will approach the index which will complete the pace of the previous year and we will have а growth over the year," the Prime Minister said.
In honor of the Constructor's Day, the Prime Minister awarded medals to the field specialists for the significant contribution to the development of urban development.