11-08-2017 14:58 2451
Շինարարի օրն ամեն տարի նշվում է օգոստոսի երկրորդ կիրակի օրը, հենց այդ տոնին ընդառաջ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորեց շինարարներին ու հայտարարեց, որ շինարարության ոլորտը Հայաստանում առանձնահատուկ ընկալում ունի: Ըստ վարչապետի` շինարարությունը եղել և մնում է Հայաստանի տնտեսության կարևոր և առանցքային բնագավառներից մեկը:
<< Ցանկացած երկրի տնտեսության համար շինարարությունը մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ ունի՝ դրական ազդեցություն ունենալով այլ ուղղությունների զարգացման վրա: Շատ ողջունելի է, որ այսօր հայ շինարարները զարգացնում են անցյալի մեր մեծ վարպետների մասնագիտական փորձառությունը և ավանդույթները՝ կառուցելով ամուր և գեղեցիկ շենքեր՝ նորարարական, առաջադեմ, անվտանգ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ>>, - նշեց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը հայտարարեց, որ կառավարությունը նոր նախագծերով ջանքեր է գործադրում քաղաքաշինության զարգացման համար: Շինարարական կազմակերպություններին և կառուցապատող ընկերություններին աջակցելու նպատակով է նաև կառավարությունը ներդրումային ծրագրեր զարգացնում: Այս պահին Հայաստանում լիցենզավորված շինարարական նախագծային կազմակերպությունների թիվը գերազանցում է 2000:
Վիճակագիրները շինարարության ոլորտում տարվա կտրվածքով 10% անկում են գրանցել: Թեև հունիսին մայիսիս համեմատ շինաշխատանքների ծավալը 28% ավելացել է` հասնելով 112 մլրդ դրամի:
<<Մեր կանխատեսումներով, վստահ ենք, որ շինարարության ոլորտում հոկտեմբերին մոտենալու ենք այն ցուցանիշին, որը լրացնելու է նախորդ տարվա տեմպերն ու տարվա կտրվածքով ունենալու ենք աճ>>, - հայտնեց վարչապետը:
Քաղաքաշինության ոլորտում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Շինարարի օրվա կապակցությամբ` վարչապետը հուշամեդալներով պարգևատրեց ոլորտի մասնագետներին:
Կառուցապատող, ու իրացնող ընկերություններին շնորհակալագրերով խրախուսեց նաև քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

11-08-2017 14:58 2452
День строителя отмечается ежегодно во второе воскресенье августа, накануне этого праздника премьер-министр Карен Карапетян поздравил строителей и объявил, что строительный сектор имеет особое значение в Армении. По словам премьер-министра, строительство было и остается одной из ключевых и ключевых сфер экономики Армении.
<< Строительство оказывает мультипликативный эффект на экономику любой страны, оказывая положительное влияние на развитие других направлений. Очень приятно, что сегодня армянские строители развивают профессиональный опыт и традиции наших прошлых мастеров, строя сильные и красивые здания с инновационными, прогрессивными и безопасными технологиями », - сказал Карен Карапетян.
Премьер-министр объявил, что правительство работает над новыми проектами развития городов. Правительство также разрабатывает инвестиционные проекты для поддержки строительных компаний и разработчиков. В настоящее время количество лицензированных строительных организаций в Армении превышает 2000 человек.
Статистика отметила снижение объема строительства на 10% в этом году. По сравнению с маем в июне объем строительных работ увеличился на 28% до 112 млрд. драмов.
«С нашими прогнозами мы уверены, что в сфере строительства в октябре мы приблизимся к индексу, который дополнит темпы предыдущего года, и мы будем расти в течение года», - сказал премьер-министр.
В честь Дня строителя премьер-министр наградил медалями специалистов этой области за значительный вклад в развитие градостроительства.