12-08-2017 11:38 2941
Համահայկական բանկը տրանսֆորմացվել է Համահայկական ներդրումային ֆոնդի: Ինչպես ՀՀ կենտրոնական բանկը տեղեկացրել էր 2017 թ. մայիսի 24-ի մամլո ասուլիսում, Համահայկական բանկի առջև դրված խնդիրների արդյունավետությունն ու ճկունությունն ապահովելու նպատակով Կենտրոնական բանկը ձեռնարկել է տրանֆորմացիայի գործընթաց, որի արդյունքում Համահայկական Բանկը տրանսֆորմացվում է բանկից ներդրումային ֆոնդի:
Տրանսֆորմացիոն գործընթացները հանգել են իրենց իրավական և տրամաբանական ավարտին:
Այժմ արդեն գործում է Համահայկական ներդրումային ֆոնդը, որն ունի իր մասնագիտացված ֆոնդի կառավարիչը, որի և բաժնետիրոջ իրավասություններն իրականացնելու է ՀՀ կառավարության լիազորված մարմինը:
Ներկայումս ՀՀ կառավարությունն ու ՀՀ կենտրոնական բանկը քննարկում են իրավական և տեխնիկական գործընթացների մանրամասները` տրանսֆորմացված Համահայկական ֆոնդն ու նրա կառավարիչը ՀՀ կառավարության

12-08-2017 11:38 2944
Всеармянский банк превратился в Всеармянский инвестиционный фонд, сообщает Центральный банк Армении на пресс-конференции, состоявшейся 24 мая 2017 года. Центральный банк провел процесс трансформации для обеспечения эффективности и гибкости проблем, стоящих перед Всеармянским банком, в результате которого Всеармянский банк был преобразован из банка в инвестиционный фонд.
Процесс трансформации пришел к своему юридическому и логическому завершению.
Теперь у Всеармянского инвестиционного фонда есть собственный специализированный управляющий , а компетенция акционера будет осуществляться уполномоченным государственным органом Республики Армения.
В настоящее время правительство Армении и Центральный банк Армении обсуждают детали правовых и технических процессов, связанных с трансформированным общеармянским фондом и передачей его управления властям ответственного органа Правительства Республики Армения.