12-08-2017 15:09 2535
Անգլիայի բանկը որոշել է շարունակել թողարկել թղթադրամներ, որոնց պատրաստման ընթացքում օգտագործվում է կենդանական ծագման յուղ:
Պլաստիկ որակից թղթադրամները յուղով պատելու նախաձեռնությունը սուր քննադատել են բուսակերները, կենդանական աշխարհի պաշտպանները և հոգևորական կազմակերպությունները: Այդ պատճառով Անգլիայի բանկը որոշ ժամանակ դադարեցրել էր թողարկել ընդհանուր առմամբ 46 միլիոն ֆունտ գումար, բայց խոստացել էր ուսումնասիրել վիճակը:
Բանկի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ կենդանական ծագման յուղը կարելի էր փոխարինել արմավենու յուղի հետ, սակայն այդ դեպքում փողի արտադրությունը մի քանի անգամ կթանկանա: Այդ պատճառով որոշվել է շարունակել թողարկել նախկին փորձով: Առաջիկայում կթողարկվեն նոր 20 ֆունտ նոմինալով թղթադրամները, կշարունակվի նաև 5 և 10 ֆունտ նոմինալովների թողարկումը:

Банк Англии решил продолжить выпуск банкнот, в производстве которых используется животное масло.
Идея покрывать пластиковые банкноты животным маслом резко критиковали вегетарианцы, защитники дикой природы и духовно настроенные организации. По этой причине Банк Англии приостановил выпуск в общей сложности 46 миллионов фунтов, но пообещал расследовать ситуацию.
По данным пресс-службы банка, животное масло может быть заменено пальмовым маслом, но в этом случае производство денег значительно подорожает. Вот почему было принято решение продолжить предыдущий опыт. Новые 20-фунтовые купюры будут выпущены в ближайшем будущем, а выпуск 5 и 10- фунтовых купюр продолжится.