Նոյեմբերին կմեկնարկի ՀԱԷԿ-ի սարքավորումների մատակարարումը
Այս տարվա նոյեմբերին նախատեսվում է սկսել ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար անհրաժեշտ սարքավորումների առաջին փուլի մատակարարումները Հայաստան։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ սարքավորումների փոխարինման նպատակով այժմ իրականացվում են մրցույթների անցկացման և պայմանագրերի կնքման աշխատանքներ:
Նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի խոսքով՝ առաջին կիսամյակում էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում լիազորված կազմակերպությունների միջև սահմանված կարգով կնքվել է ծառայությունների մատուցման 16 պայմանագիր, որոնք ներկայացվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունների հաստատմանը:
«Ներկայումս մշակվում են «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան ՓԲ ընկերության առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու մասին» ՀՀ օրենքի և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան ՓԲ ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ներդրումային պլանի հաստատման և դրանից բխող միջոցառումների իրականացման մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծերը»,-ասել է Հայկ Բադալյանը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված՝ համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

14-08-2017 17:54 2645
В ноябре этого года планируется запустить поставку первого этапа оборудования АЭС для продления срока эксплуатации второго энергоблока в Армении. Отдел информации и общественных связей Министерства энергетики и природных ресурсов Армении сообщает, что оформляются тендеры и заключаются контракты на замену оборудования.
По словам начальника Департамента Минэкономразвития Айка Бадаляна, в первом полугодии было заключено 16 контрактов на предоставление услуг министерствам финансов Армении и России в установленном порядке между уполномоченными организациями в рамках проекта продления срока эксплуатации второго энергоблока.
«В настоящее время Законопроект РА« Об отводе первого энергоблока Армянской атомной электростанции »и постановление Правительства РА об утверждении инвестиционного плана продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС и о реализации вытекающих из этого мероприятий, сказал Айк ​​Бадалян.
Источник напоминает, что проект по продлению срока эксплуатации второго блока Армянской АЭС осуществляется по соглашению, заключенному между правительствами РА и РФ на сумму 270 миллионов долларов и за счет гранта в размере 30 миллионов долларов.