Նոյեմբերին կմեկնարկի ՀԱԷԿ-ի սարքավորումների մատակարարումը
Այս տարվա նոյեմբերին նախատեսվում է սկսել ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար անհրաժեշտ սարքավորումների առաջին փուլի մատակարարումները Հայաստան։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ սարքավորումների փոխարինման նպատակով այժմ իրականացվում են մրցույթների անցկացման և պայմանագրերի կնքման աշխատանքներ:
Նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի խոսքով՝ առաջին կիսամյակում էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում լիազորված կազմակերպությունների միջև սահմանված կարգով կնքվել է ծառայությունների մատուցման 16 պայմանագիր, որոնք ներկայացվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունների հաստատմանը:
«Ներկայումս մշակվում են «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան ՓԲ ընկերության առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու մասին» ՀՀ օրենքի և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան ՓԲ ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ներդրումային պլանի հաստատման և դրանից բխող միջոցառումների իրականացման մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծերը»,-ասել է Հայկ Բադալյանը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված՝ համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

14-08-2017 17:54 2644
It is planned to launch the supply of the first phase of the NPР equipment for the extension of the operation of the second power unit in Armenia this November. The information and public relations department of the Ministry of Energy and Natural Resources of Armenia informs that the tenders are being executed and contracts are concluded for replacement of equipment.
According to Hayk Badalyan, Head of Energy Ministry's Department, in the first half of the year, 16 contracts for the provision of services were submitted to the Armenian and Russian Finance Ministries in accordance with the established procedure between the authorized organizations within the framework of the extension of the power unit.
"At present, the RA Draft Law" On the Deactivation of the First Power Unit of the Armenian Nuclear Power Plant CJSC "and the RA Government Decision on Approving the Investment Plan for the Extension of the Terminal for the Exploitation of the Second Unit of the Armenian Nuclear Power Plant CJSC and the Implementation of the Action Plans are carried out, Hayk Badalyan said.
The source reminds that the project on extending the operation of the second unit of the Armenian NPP is implemented on the agreement of 270 million dollars provided by the governments of the RA and RF and at the expense of the $ 30 million grant.