16-08-2017 12:54 2920
Հայաստանում ջրի սակագնի 8–տոկոսանոց բարձրացումը կարող է հանգեցնել այլ ծառայությունների թանկացմանը, համոզված է Սպառողների խորհրդատվությունների կենտրոնի ղեկավար Կարեն Չիլինգարյանը։
«Ցավոք, Հայաստանում եղել են այնպիսի դեպքեր, երբ ծառայություններից մեկի թանկացումը հանգեցրել է այլ ոլորտների շղթայական ռեակցիայի»,- նշեց Չիլինգարյանը։
Այժմ Հայաստանում ջրի սակագինը կազմում է 180 դրամ ($0,37) մեկ խորանարդ մետրի դիմաց։ Ընկերությունն առաջարկում է բարձրացնել սակագինը մինչև 194.3 դրամ ($0,45)։
Չիլինգարյանի խոսքով, «Veolia Jur» ընկերության` ջրի սակագինը բարձրացնելու ցանկությունն անհիմն է, քանի որ այս ժամանակահատվածում ընկերությունը չի բարելավել տրամադրվող ծառայությունների որակը։
«Նրանից հետո, երբ հունվարի 1- ից Հայաստանում սահմանվեց ջրի 180 դրամ սակագինը, ապա այժմ չգիտես ինչու «Veolia Jur» ընկերությունն առաջարկում է բարձրացնել այն 14 դրամով, ինչը, իմ կարծիքով, անընդունելի է։ Նրանք պարզ ճանապարհներ են փնտրում ջրի կորուստների նվազեցմամբ զբաղվելու փոխարեն: Երևանում 2015 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 70-75 տոկոս»,– ասաց նա։
Փորձագետը համոզված է, որ ջրի կորուստների կրճատումն ավելի մեծ շահույթ կբերի ընկերությանը, քան ջրի սակագնի բարձրացումը։
2017 թվականի հունվարի 1–ից «Veolia Jur» ընկերությանն է անցել հինգ ` «Երևան ջուր», «Հայջրմուղկոյուղի», «Շիրակ ջրմուղ», «Լոռի ջրմուղ» և «Նոր Ակունք» ընկերությունների գույքի կառավարումը:

Karen Chilingaryan, head of the Consumer Consulting Center, is convinced that the 8% increase in water tariffs in Armenia can lead to the rise in prices for other services.
"Unfortunately, there have been cases in Armenia when the increase in rates of one service has led to a chain reaction in other sectors," Chilingaryan said.
Now the water price in Armenia is 180 drams ($ 0.37) per cubic meter. The company suggests increasing the tariff up to 194.3 drams ($ 0.45).
According to Chilingaryan, the desire of Veolia Jur to increase water tariffs is ungrounded, as the company did not improve the quality of services provided during this period.
"After January 1, when water price was set 180 drams in Armenia, now why does Veolia Jur offer to increase it by 14 drams? In my opinion it is unacceptable. They are looking for simple ways instead of dealing with water loss reduction. In 2015, this indicator in Yerevan was 70-75%, "he said.
The expert believes that reducing water losses will bring more profit to the company than to raise water tariffs.
Since January 1, 2017, Veolia Jur has been involved in property management of five companies - Yerevan Jur, Hayjrmughkoyughi, Shirak jrmugh, Lori Jrmugh and Nor Akunk companies.