16-08-2017 12:54 2920
Հայաստանում ջրի սակագնի 8–տոկոսանոց բարձրացումը կարող է հանգեցնել այլ ծառայությունների թանկացմանը, համոզված է Սպառողների խորհրդատվությունների կենտրոնի ղեկավար Կարեն Չիլինգարյանը։
«Ցավոք, Հայաստանում եղել են այնպիսի դեպքեր, երբ ծառայություններից մեկի թանկացումը հանգեցրել է այլ ոլորտների շղթայական ռեակցիայի»,- նշեց Չիլինգարյանը։
Այժմ Հայաստանում ջրի սակագինը կազմում է 180 դրամ ($0,37) մեկ խորանարդ մետրի դիմաց։ Ընկերությունն առաջարկում է բարձրացնել սակագինը մինչև 194.3 դրամ ($0,45)։
Չիլինգարյանի խոսքով, «Veolia Jur» ընկերության` ջրի սակագինը բարձրացնելու ցանկությունն անհիմն է, քանի որ այս ժամանակահատվածում ընկերությունը չի բարելավել տրամադրվող ծառայությունների որակը։
«Նրանից հետո, երբ հունվարի 1- ից Հայաստանում սահմանվեց ջրի 180 դրամ սակագինը, ապա այժմ չգիտես ինչու «Veolia Jur» ընկերությունն առաջարկում է բարձրացնել այն 14 դրամով, ինչը, իմ կարծիքով, անընդունելի է։ Նրանք պարզ ճանապարհներ են փնտրում ջրի կորուստների նվազեցմամբ զբաղվելու փոխարեն: Երևանում 2015 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 70-75 տոկոս»,– ասաց նա։
Փորձագետը համոզված է, որ ջրի կորուստների կրճատումն ավելի մեծ շահույթ կբերի ընկերությանը, քան ջրի սակագնի բարձրացումը։
2017 թվականի հունվարի 1–ից «Veolia Jur» ընկերությանն է անցել հինգ ` «Երևան ջուր», «Հայջրմուղկոյուղի», «Շիրակ ջրմուղ», «Լոռի ջրմուղ» և «Նոր Ակունք» ընկերությունների գույքի կառավարումը:

Руководитель Центра потребительского консультирования Карен Чилингарян убежден, что повышение тарифов на воду в Армении на 8% может привести к росту цен на другие услуги.
«К сожалению, в Армении были случаи, когда увеличение тарифов одной службы привело к цепной реакции в других секторах», - сказал Чилингарян.
Сейчас цена воды в Армении составляет 180 драмов (0,37 долл. США) за кубический метр. Компания предлагает увеличить тариф до 194,3 драмов ($ 0,45).
По словам Чилингаряна, желание «Veolia Jur» увеличить тарифы на воду необоснованно, так как компания не улучшила качество предоставляемых услуг за этот период.
«После 1 января, когда цена воды была установлена в 180 драмов в Армении, теперь почему Veolia Jur предлагает увеличить ее на 14 драмов? На мой взгляд, это неприемлемо. Они ищут простые способы вместо решения проблемы снижения потерь воды. В 2015 г. этот показатель в Ереване составил 70-75% », - сказал он.
Эксперт считает, что сокращение потерь воды принесет компании больше прибыли, чем повышение тарифов на воду.
С 1 января 2017 года «Veolia Jur» участвует в управлении имуществом пяти компаний – «Ереван джур», «Айджрмухкойухи», «Ширак джрмух», «Лори джрмух» и «Нор Акунк».