17-08-2017 13:56 2447
Այս տարի Գյուղատնտեսության նախարարությունը չի նախատեսում սերմ ներմուծել այն պարագայում, եթե տեղական սերմարտադրողներն ապահովեն ներքին պահանջարկը: Այս մասին հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը:
Գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, նա նախօրեին աշխատանքային այցով եղել է Գեղարքունիքի մարզում:
«Մենք նախատեսում ենք ոլորտի զարգացման համար դադարեցնել սերմերի ներկրումը հանրապետություն` հնարավորություն տալով, որպեսզի տեղի սերմարտադրողներն իրացնեն իրենց արտադրանքը»,-ասել է նախարարը:
Առաքելյանի խոսքով, Հայաստանում գործող սերմարտադրողների հետ հանդիպումների ժամանակ նրանք նշել են, որ պատրաստ են գյուղացիական տնտեսություններին ապահովել տեղական արտադրության սերմերով:
«Եթե պահանջարկն ավելին լինի, քան իրենց առաջարկն է, ապա միայն այդ դեպքում կկազմակերպվի սերմերի որոշ խմբաքանակի ներկրում»,-նշել է նախարարը:

This year, the Ministry of Agriculture does not plan to introduce seeds in the case if domestic seed producers ensure domestic demand. Agriculture Minister Ignaty Arakelyan stated this.
According to the information and public relations department of the Ministry of Agriculture, he had a working visit to Gegharkunik province yesterday.
"We plan to stop the import of seeds to the country for the development of the field, enabling local seed producers to produce their products," the minister said.
According to Arakelyan, during the meetings with the Armenian breeders, they noted that they are ready to provide farms with domestic seeds.
"If there is more demand than their offer, then only some of the seeds will be imported," the minister said.