17-08-2017 13:56 2447
Այս տարի Գյուղատնտեսության նախարարությունը չի նախատեսում սերմ ներմուծել այն պարագայում, եթե տեղական սերմարտադրողներն ապահովեն ներքին պահանջարկը: Այս մասին հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը:
Գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, նա նախօրեին աշխատանքային այցով եղել է Գեղարքունիքի մարզում:
«Մենք նախատեսում ենք ոլորտի զարգացման համար դադարեցնել սերմերի ներկրումը հանրապետություն` հնարավորություն տալով, որպեսզի տեղի սերմարտադրողներն իրացնեն իրենց արտադրանքը»,-ասել է նախարարը:
Առաքելյանի խոսքով, Հայաստանում գործող սերմարտադրողների հետ հանդիպումների ժամանակ նրանք նշել են, որ պատրաստ են գյուղացիական տնտեսություններին ապահովել տեղական արտադրության սերմերով:
«Եթե պահանջարկն ավելին լինի, քան իրենց առաջարկն է, ապա միայն այդ դեպքում կկազմակերպվի սերմերի որոշ խմբաքանակի ներկրում»,-նշել է նախարարը:

В этом году Министерство сельского хозяйства не планирует вводить семена в случае, если отечественные производители семян обеспечат внутренний спрос. Об этом заявил министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян.
По данным отдела информации и связей с общественностью Министерства сельского хозяйства, он вчера с рабочим визитом посетил Гегаркуникскую область.
«Мы планируем прекратить импорт семян в страну для развития отрасли, позволяя местным производителям семян производить свою продукцию», - сказал министр.
По словам Аракеляна, во время встреч с армянскими заводчиками они отметили, что готовы обеспечить фермерские хозяйства домашними семенами.
«Если спрос будет больше, чем предложение, тогда будут импортированы только определенное количество семян», - сказал министр.