17-08-2017 15:18 2724
Հայաստանից Ռուսաստան ավիատոմսերի թանկացումը կապված է նախատեսված քանակից ավելի պահանջարկի առկայության հետ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը:
«Մենք ամեն օր կապի մեջ ենք ավիաընկերությունների հետ, այսօր էլ որոշ արձագանքների ենք սպասում հավելյալ չվերթների մասով: Պետք է բոլորս հասկանանք, որ չվերթ ավելացնելու համար տվյալ ավիաընկերությունը պետք է ունենա ազատ օդանավ: Գնային քաղաքականության մասով մենք մշտապես ասել ենք, որ ուղղակիորեն գնային քաղաքականության վրա չենք ազդում, մենք կարող ենք ունենալ անուղղակի ազդեցություն՝ շնորհիվ մրցակցության ավելացման: Պետք է կամ նստատեղերի քանակը, կամ օդանավերի քանակն ավելացնել», - նշեց Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017թ. 7 ամսվա կտրվածքով ուղևորահոսքը ավելացել է շուրջ 30 տոկոսով: «Այս տարվա 7 ամսվա կտրվածքով ևս մի շատ հետաքրքիր վիճակագրություն ունենք՝ ներգնա հոսքերն ավելի շատ են, քան արտագնան: Այսինքն՝ մեր երկիր ավելի շատ մարդ է եկել, քան գնացել է: Սա ևս խոսում է այն մասին, որ չնախատեսված պահանջարկի ավելացում է եղել»,- նկատեց Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ ավիաընկերությունները տեսնելով այս ամենը, հաջորդ տարվա համար պետք է համապատասխան քայլեր անեն: Ավիատոմսերը Հայաստանում թանկացել են պահանջված ուղղություններով: Մասնավորապես թանկացել են դեպի Բարսելոնա և իտալական քաղաքներ ուղղություններով ավիատոմսերը՝ 300 եվրոյով: Դեպի Մոսկվա ավիատոմսերը թանկացել են մոտ 120.000 դրամով: Ամենապահանջված ուղղություններից թանկացել են Երևան-Կիև չվերթի տոմսերը:

The increase in prices for air tickets from Armenia to Russia is due to the fact that there is a high demand. Head of the RA Civil Aviation Department Sergey Avetisyan told journalists after the government session.
"We are in touch with airline companies every day, and today we are waiting for some reactions on additional flights. We all need to understand that the airline should have a free airplane to add a flight. Regarding price policy, we have always said that we do not directly influence on price policy, we can have an indirect impact, thanks to increased competition. It is necessary to either increase the number of seats or increase the number of aircrafts, "Avetisyan mentioned.
According to him, in 2017, for seven months the passenger flow has increased by about 30%. "In the 7 months of this year, we have another very interesting statistics: the flow of incoming traffic is more than outgoing. In other words, more people have come to our country than they have left. It also indicates an unexpected increase in demand, "Avetisyan said, adding that the airlines seeing all this should take the appropriate steps next year. Air tickets in Armenia have gone up in demand. In particular, tickets to Barcelona and Italian cities have risen to € 300. Travel tickets to Moscow have risen to about 120,000 drams. Tickets for Yerevan-Kiev flights have been increased from the most demanded destinations.