17-08-2017 15:18 2724
Հայաստանից Ռուսաստան ավիատոմսերի թանկացումը կապված է նախատեսված քանակից ավելի պահանջարկի առկայության հետ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը:
«Մենք ամեն օր կապի մեջ ենք ավիաընկերությունների հետ, այսօր էլ որոշ արձագանքների ենք սպասում հավելյալ չվերթների մասով: Պետք է բոլորս հասկանանք, որ չվերթ ավելացնելու համար տվյալ ավիաընկերությունը պետք է ունենա ազատ օդանավ: Գնային քաղաքականության մասով մենք մշտապես ասել ենք, որ ուղղակիորեն գնային քաղաքականության վրա չենք ազդում, մենք կարող ենք ունենալ անուղղակի ազդեցություն՝ շնորհիվ մրցակցության ավելացման: Պետք է կամ նստատեղերի քանակը, կամ օդանավերի քանակն ավելացնել», - նշեց Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017թ. 7 ամսվա կտրվածքով ուղևորահոսքը ավելացել է շուրջ 30 տոկոսով: «Այս տարվա 7 ամսվա կտրվածքով ևս մի շատ հետաքրքիր վիճակագրություն ունենք՝ ներգնա հոսքերն ավելի շատ են, քան արտագնան: Այսինքն՝ մեր երկիր ավելի շատ մարդ է եկել, քան գնացել է: Սա ևս խոսում է այն մասին, որ չնախատեսված պահանջարկի ավելացում է եղել»,- նկատեց Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ ավիաընկերությունները տեսնելով այս ամենը, հաջորդ տարվա համար պետք է համապատասխան քայլեր անեն: Ավիատոմսերը Հայաստանում թանկացել են պահանջված ուղղություններով: Մասնավորապես թանկացել են դեպի Բարսելոնա և իտալական քաղաքներ ուղղություններով ավիատոմսերը՝ 300 եվրոյով: Դեպի Մոսկվա ավիատոմսերը թանկացել են մոտ 120.000 դրամով: Ամենապահանջված ուղղություններից թանկացել են Երևան-Կիև չվերթի տոմսերը:

Рост цен на авиабилеты из Армении в Россию объясняется тем, что спрос на них высок. Об этом заявил журналистам после заседания правительства начальник отдела гражданской авиации РА Сергей Аветисян.
«Мы ежедневно общаемся с авиакомпаниями, и сегодня мы ждем реакции на дополнительные рейсы. Мы все должны понимать, что у авиакомпании должен быть свободный самолет, чтобы добавить рейс. Что касается ценовой политики, мы всегда говорили, что мы не влияем на ценовую политику, мы можем иметь косвенное влияние благодаря усилению конкуренции. Необходимо либо увеличить количество мест, либо увеличить количество самолетов », - сказал Аветисян.
По его словам, в 2017 году в течение семи месяцев пассажиропоток увеличился примерно на 30%. «За 7 месяцев этого года у нас была еще одна очень интересная статистика: поток входящего трафика больше, чем исходящего. Другими словами, в нашу страну приходит больше людей, чем уходит. Это также указывает на неожиданное увеличение спроса , - сказал Аветисян, добавив, что авиакомпании, видя все это, должны предпринять соответствующие шаги в следующем году. Авиа билеты в Армению стали востребованы. В частности, билеты в Барселону и итальянские города выросли до 300 евро. Туристические билеты в Москву выросли примерно до 120 000 драмов. Из самых востребованных направлений подорожали билеты на рейсы Ереван-Киев.