AstanaEXPO-2017 ցուցահանդեսում նշվել է Հայաստանի ազգային օրը: Հայկական տաղավարը և Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառումները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել այցելուների շրջանակում:
Հայաստանի ազգային օրվա նվիրված միջոցառումներին մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը և Հայկական տաղավարի հանձնակատարի տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ղազախական մշակույթի գործիչներ, զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ և բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաներ:
Հայաստանը ակտիվորեն ներգրավված է այլընտրանքային էներգետիկայի հնարավորությունների ուսումնասիրման ու կիրառման գործում և որպես առավել հեռանկարային ուղղություններ, դիտարկում է արևային էներգետիկան, հիդրոէներգետիկան և գեոթերմալ էներգետիկան: Աստանա 2017 ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայանում է արևային էներգիայի զարգացման տեխնոլոգիայով:
Հայաստանը ցուցահանդեսին ներկայացել է նաև որպես գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը միջոցառման ընթացքում հանդես գալով ելույթով շեշտը դրել է երկրի զբոսաշրջային գրավչության վրա:
Ազգային օրվա շրջանակներում Հայաստանի տաղավարում ներկայացվել են Հայաստանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի մասին ֆիլմի շնորհանդես, Հայաստանի մասին պատմող գովազդային տեսահոլովակներ, էքսկուրսիոն ծրագրեր, այցելուներին տրամադրվել են տեղեկատվական բնույթի նյութեր, ինչպես նաև hանձնվել նվերներ` «Պատրաստված է Հայաստանում»։

18-08-2017 12:25 2482
На выставке Astana EXPO-2017 был отмечен Национальный день Армении. Армянский павильон и мероприятия, посвященные Национальному дню Армении, вызвали большой интерес у посетителей.
Президент Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунцян, директор Фонда развития туризма Армении Ара Хзмалян и заместитель главы армянского павильона Эрик Григорян приняли участие в мероприятиях, посвященных Национальному дню Армении.
На мероприятии присутствовали представители казахской культуры, представители туризма и высокопоставленные чиновники.
Армения активно участвует в изучении и применении альтернативных энергетических возможностей и рассматривает наиболее перспективные направления, таких как солнечная энергия, гидроэнергетика и геотермальная энергия. Армения представила технологию развития солнечной энергии на выставке «Астана-2017» в 2017 году.
Армения также приехала на выставку в качестве привлекательного туристического направления. Выступая на мероприятии, председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Зармине Зейтунцян подчеркнула туристическую привлекательность страны.
В рамках национального дня армянский павильон представил презентацию об Армении и фильм об армянском туризме, рекламные ролики об Армении, экскурсионные программы, информационные материалы для посетителей, а также подарки «Сделано в Армении».