AstanaEXPO-2017 ցուցահանդեսում նշվել է Հայաստանի ազգային օրը: Հայկական տաղավարը և Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառումները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել այցելուների շրջանակում:
Հայաստանի ազգային օրվա նվիրված միջոցառումներին մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը և Հայկական տաղավարի հանձնակատարի տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ղազախական մշակույթի գործիչներ, զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ և բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաներ:
Հայաստանը ակտիվորեն ներգրավված է այլընտրանքային էներգետիկայի հնարավորությունների ուսումնասիրման ու կիրառման գործում և որպես առավել հեռանկարային ուղղություններ, դիտարկում է արևային էներգետիկան, հիդրոէներգետիկան և գեոթերմալ էներգետիկան: Աստանա 2017 ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայանում է արևային էներգիայի զարգացման տեխնոլոգիայով:
Հայաստանը ցուցահանդեսին ներկայացել է նաև որպես գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը միջոցառման ընթացքում հանդես գալով ելույթով շեշտը դրել է երկրի զբոսաշրջային գրավչության վրա:
Ազգային օրվա շրջանակներում Հայաստանի տաղավարում ներկայացվել են Հայաստանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի մասին ֆիլմի շնորհանդես, Հայաստանի մասին պատմող գովազդային տեսահոլովակներ, էքսկուրսիոն ծրագրեր, այցելուներին տրամադրվել են տեղեկատվական բնույթի նյութեր, ինչպես նաև hանձնվել նվերներ` «Պատրաստված է Հայաստանում»։

At the Astana EXPO-2017 exhibition the National Day of Armenia was celebrated. The Armenian pavilion and events dedicated to the National Day of Armenia have caused great interest among visitors.
President of the State Tourism Committee of the RA Ministry of Economic Development and Investments Zarmine Zeytuntsian, Director of the Tourism Development Fund of Armenia Ara Khzmalyan and Deputy Head of the Armenian Pavilion Erik Grigoryan participated in the events dedicated to the National Day of Armenia.
Representatives of Kazakh culture, representatives of tourism and high-ranking officials were present at the event.
Armenia is actively involved in the study and application of alternative energy opportunities and looks at the most promising directions as solar energy, hydropower and geothermal energy. Armenia represented solar energy development technology at the 2017 Astana Expo.
Armenia also came to the exhibition as an attractive tourist destination. Speaking at the event, Zarmine Zeytuntsyan, Chair of the State Tourism Committee of the Ministry of Economic Development and Investments, emphasized the country's tourism attractiveness.
Within the framework of the national day, the Armenian pavilion presented a presentation about Armenia and a film about Armenian tourism, advertising videos about Armenia, excursion programs, informational materials for visitors, as well as gifts "Made in Armenia".