«Գինու արտադրության ծավալների 30 տոկոսի աճ ունենք, կոնյակի՝ 61, իսկ օղու՝ 35 տոկոսի նվազում»,- հայտարարեց Վերանվանված Գինու ազգային կենտրոնի ղեկավար Ավագ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ կիսամյակային առումով դուրս ենք եկել ճգնաժամից։
«2013 թվականի համեմատ 1,5 տոկոսի աճ է եղել գինու, 7 տոկոսի աճ՝ կոնյակի և 10 տոկոս նվազում՝ օղու արտադրանքի առումով։ Գումարային աճ չունենք։ 2013 թվականի ցուցանիշներին դեռ չենք հասնի, 50 տոկոսի չափով աճի տեղ ունենք»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը:
Գինու ազգային կենտրոնի ղեկավարի կարծիքով, հիմնական խնդիրը ռուսական շուկայի հետ կապված է. «Ռուբլու արժեզրկում և տնտեսական պատժամիջոցներ։ ՌԴ իշխանությունները ցանկանում են ամբողջական անցում կատարել ռուսական կոնյակին ու գինուն։ Պատժամիջոցները ստիպեցին արագացնել այս պրոցեսները։ ՌԴ ներմուծվող կոնյակը ստուգվում է արդեն։ Գլոբալ առումով Հայաստանին երկու կետ է ձեռնտու` կամ չլինեն այդ պատժամիջոցները, կամ շատ խիստ լինեն, քանի որ այդ դեպքում մենք կփնտրենք այլ շուկաներ։ Գինու-կոնյակի ընդամենը 1 տոկոս արտահանում ունենք ԱՄՆ»։

«У нас есть 30% -ное увеличение производства вина, 61% для коньяка и 35% для водки», - сказал руководитель Национального винодельческого центра Аваг Арутюнян.
По его словам, мы вышли из кризиса в полугодовом периоде.
«Рост вина составил 1,5%, коньяка - 7% и сокращение производства водки на 10% по сравнению с 2013 годом. У нас нет денежного роста. Мы не достигнем показателей 2013 года, мы должны расти ещё на 50% », - сказал Аваг Арутюнян.
По словам главы Национального винодельческого центра, главная проблема связана с российским рынком. «Рублевая девальвация и экономические санкции. Власти России хотят полностью перейти на российский коньяк и вино. Санкции ускорили эти процессы. Коньяк, импортированный в Россию, уже проверяется. С глобальной точки зрения Армения заинтересована в двух моментах: эти санкции должны быть либо отменены или они должны быть слишком суровыми, потому что в этом случае мы будем искать другие рынки. Мы экспортируем только 1% вина и коньяка в США ».